Policie pomohla rozbít jednu z buněk evropské zločinecké skupiny

Praha - Česká policie se v červnu zapojila do mezinárodní operace zaměřené na organizovanou trestnou činnost v mezinárodní kamionové přepravě. S kolegy z Francie, Španělska a Europolu se podařilo rozbít jednu z buněk organizované zločinecké skupiny, která působila na celém území Evropské unie včetně Česka. Dosud zmapovaná trestná činnost skupiny je vyčíslena na více než 15 milionů eur (přibližně 365 milionů Kč), informoval dnes na webu tiskový mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Redaktor RN 05.08.2023 13:37:00 0x
Policie pomohla rozbít jednu z buněk evropské zločinecké skupiny

Hodnocení

100%

Zločinecká slupina podle policie vytvářela fiktivní společností nebo se vydávala za obchodní společnosti již známé. Jejich jménem pachatelé odebírali zboží, za které nezaplatili. Zcizené věci končily na černém trhu v různých místech Evropské unie i mimo evropský kontinent.

Při červnovém zásahu francouzské, české a španělské policie proti členům zločinecké buňky bylo zadrženo devět podezřelých včetně hlavního organizátora. Kriminalisté provedli 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Zajistili při nich movitý majetek podezřelých pořízený za nelegálně získané peníze, jako jsou luxusní auta či elektronika, ale i větší množství peněz. Kromě toho byl zajištěn větší počet platebních prostředku, mobilních telefonů a výpočetní techniky využívaných pro ilegální činnost.

Dosud zmapovaná trestná činnost organizované zločinecké skupiny je vyčíslena na více než 15 milionů eur, uvedl Vinčálek. Zadrženým bylo sděleno obvinění z několika trestných činů, mimo jiné krádeže, podvodu a daňové trestné činnosti. V současné době, tedy přibližně jeden měsíc od proběhlé realizace, policejní vyšetřování předpokládá, že dojde k rozšíření trestního stíhání u dalších osob, dodal mluvčí.

Úspěch zásahu lze podle Vinčálka přisoudit kvalitnímu rozpracování případu a výměně informací při mezinárodní policejní spolupráci. V neposlední řádě je nutné zmínit podporu Europolu ve formě poskytnutí mobilní kanceláře a svých specialistů, dodal mluvčí policejního prezidia. Za českou stranu se na zátahu podíleli zástupci týmu Fantom z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR. Mezinárodní spolupráce na rozsáhlém případu pokračuje.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.