Policie dohlédne na dodržení zákazu sportovcům reprezentovat Rusko a Bělorusko

Praha - Policie zajistí, aby při blížícím se tenisovém turnaji žen v Praze bylo dodrženo usnesení vlády zakazující sportovcům reprezentovat v Česku Rusko a Bělorusko. Sportovní akci bude monitorovat, a pokud někteří účastníci poruší podmínky uděleného víza, nepovolí jim vstup na české území nebo jim krátkodobé vízum zruší. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia Josef Urban. Ruské a běloruské hráčky už nyní na turnajích nastupují pod neutrální vlajkou a bez státních symbolů.

Redaktor RN 27.07.2023 14:09:00 0x
Policie dohlédne na dodržení zákazu sportovcům reprezentovat Rusko a Bělorusko

Hodnocení

100%

Akce tenisové organizace WTA se uskuteční v areálu pražské Sparty ve Stromovce od 31. července do 6. srpna. Původně přihlášená Ruska Jevgenija Rodinová se sice kvůli zranění odhlásila, v hlavní soutěži ale dál figuruje Běloruska Aliaksandra Sasnovičová. Do kvalifikace by pak měly zasáhnout Rusky Diana Šnajderová, Polina Kuděrmětovová a Erika Andrejevová. Vláda v červnu v reakci na trvající invazi na Ukrajinu schválila zákaz účasti ruských sportovců a týmů v soutěžích a utkáních na českém území.

Celou situaci jsme aktivně řešili a řešíme s odpovědnými státními orgány. Informovali jsme je opakovaně, že nemáme jakýkoli vliv na seznam přihlášených hráček, když budeme plně respektovat všechna rozhodnutí vlády a dalších státních orgánů. Seznam účastnic turnaje je ovšem plně v kompetenci WTA, uvedl v dnešním prohlášení pro ČTK ředitel turnaje Miroslav Malý.

Během celé akce nikde pochopitelně nebude jakkoli prezentováno státní občanství těchto hráček. Budou na něm vystupovat výhradně jako soukromé fyzické osoby, podobně jako vystupovaly a vystupují na řadě dalších světových turnajů, doplnil Malý.

Podle bývalého hokejového brankáře Dominika Haška ale sportovci vždy reprezentují zemi, jejímiž jsou občany, a dělají reklamu na její činy. A bohužel současné činy jejich země jsou agresivní imperialistická válka, zabíjení a další zločiny s tím spojené, uvedl dnes Hašek v České televizi. Výjimku by podle něj mohli mít ruští sportovci, kteří agresi jasně a veřejně odsoudí.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve středu uvedl, že je vládní zákaz pro reprezentanty Běloruska a Ruska stále platný. Je podle něj na policii, aby případně konala, pokud bude mít podezření, že by dané rozhodnutí nemělo být dodrženo.

Policie ČR je připravena postupovat proaktivně v souladu s právními předpisy a i s usnesením Vlády ČR, uvedl Urban. Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Ondřej Šebek ale už dříve uvedl, že toto rozhodnutí směřuje na sportovce ve chvíli, kdy jsou reprezentanty své země.

Vládní usnesení a stanovisko Národní sportovní agentury se týká explicitně sportovců, kteří reprezentují Rusko nebo Bělorusko, uvedla NSA na svém webu. Zcela novým prvkem je zrušení jednotného víza v případě, že by se ruský nebo běloruský sportovec dostal do České republiky v rámci schengenského prostoru bez hraničních kontrol, doplnila agentura. Policie podle Urbana zruší sportovci krátkodobé vízum, pokud nebude plnit jeho podmínky, tedy například účel pobytu.

Podobná situace se odehrála minulý týden v Polsku, kde pohraniční stráž nevpustila do země Rusku Věru Zvonarevovou, jež se měla zúčastnit turnaje ve Varšavě. Bělorusky Sasnovičová a Julija Hatouková či Ruska Valerija Savinychová však do soutěže zasáhly.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.