Původcem svrabu je roztoč zákožka svrabová, která celý životní cyklus tráví na lidském hostiteli. Onemocnění se přenáší přímým těsným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím prádla nebo textilií. Typickým projevem je intenzivní svědění, které se zhoršuje v noci a v teple.
Pokud by současný trend pokračoval, lze předpokládat, že počet nemocných v letošním roce opět přesáhne počty z předchozího roku, uvedla ředitelka protiepidemického oddělení pražské hygienické stanice Martina Marešová.
Nákaza se více šíří v místech, kde žije více lidi v úzkém kontaktu, například v ubytovnách, sociálních nebo zdravotnických zařízeních dlouhodobé péče. Objevit se může i v dětských kolektivech. Můžeme si ho přivézt z pobytu v penzionu nebo hotelu v České republice nebo v zahraničí. V médiích se aktuálně objevují zprávy o šíření svrabu například v turistických oblastech Středomoří, uvedla mluvčí pražských hygieniků Petra Batók.
Prevencí je pravidelné mytí těla i rukou a používání vlastního ručníku, ložního prádla a oblečení. Nejvyšší riziko přenosu je podle ní v rodině. Klíčová je včasná návštěva lékaře při podezření na onemocnění a důsledné dodržení léčebných i hygienických opatření, dodala.
Vyrážka se léčí speciální mastí, ošetřit se musí i osoby blízké nakaženému. Dále je potřeba ošetřit domácí textilie, například vypráním na vysokou teplotu, přežehlením, postřikem proti parazitům nebo uzavřením do plastového pytle nejméně na tři dny.
Počty případů svrabu v ČR v předchozích letech:
Zdroj: Státní zdravotní ústav - ISIN, Hygienická stanice Hlavního města Prahy
*do konce května, **do konce června