Po 45 letech končí armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35

Praha - Po 45 letech končí česká armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35. Poslední ostré střelby z bitevníku mají za sebou piloti náměšťské 221. vrtulníkové letky ve vojenském újezdu Boletice, armáda o tom dnes informovala na svém webu. Staré stroje nahradí vrtulníky ze Spojených států. Armáda pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper. Dalších starších šest viperů a dva venomy dostane česká armáda ze Spojených států darem za pomoc Ukrajině.

Redaktor RN 06.06.2023 17:02:00 0x
Po 45 letech končí armáda s používáním vrtulníků sovětské provenience Mi-24/35

Hodnocení

100%

První bitevní vrtulník Viper AH-1Z pro českou armádu byl vyroben na počátku dubna. Stroje na vrtulníkovou základnu do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku přepraví velkokapacitní letoun v řádu několika týdnů, řekl ČTK v polovině května mluvčí generálního štábu Ivo Zelinka.

Vrtulníky Mi-24 přinesly československé armádě bitevní schopnost proti obrněné technice. Na tehdejší dobu byly vybaveny mohutnou výzbrojí včetně řízených střel a umožňovaly přesnou likvidaci protivníkovy techniky a zároveň mnohem efektivnější podporu pozemních jednotek, uvedla armáda.

Hlavním námětem posledního cvičení Mi-24/35 byla střelba na cíl ve spolupráci s jednotkou předsunutých leteckých návodčích. Jednotlivé lety posádek byly naplánovány zhruba na hodinové bloky tak, aby ve dne absolvovaly čtyři lety a stejně tak i v noci. Poslední střelby s vyvedením jednotky z bitevníku Mi-24/35 odlétala posádka ve složení kapitán Jaroslav Šimek, nadporučík Jaroslav Palička a praporčík Pavel Solař. Posádka provedla dvě zteče s použitím neřízených raket S-8 a předním kulometem 12,7 mm během nočních střeleb, uvádí web.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.