Richterová dnes vystoupila jako první z řečníků z přednostním právem před mimořádnou schůzi, na níž chce koalice schvalovat návrhy zákonů. Poslanci se k těmto předlohám nedostali kvůli miliardovému daru ministerstvu spravedlnosti v kryptoměně od odsouzeného muže před týdnem ani uplynulou středu, kdy nynější mimořádná schůze formálně začala.
Z bitcoinové aféry je podle Richterové stále cesta ven, není podle ní třeba uvrhnout zemi do chaosu čtyři měsíce od voleb. Řešením ale není zavírat oči a bagatelizovat obrovskou aféru, která směruje peníze k organizovanému zločinu, řekla. Za Piráty volala po obsazení dvojice ministerstev, v jejich čele jsou Eva Decroix a Zbyněk Stanjura (oba ODS), nezávislými odborníky. Ale pokud ODS a koalice Spolu nenaleznou cestu, jak obnovit důvěru lidí v to, že aféra bude vyšetřena, nezbude nám nic jiného, než pro nedůvěru vládě hlasovat, prohlásila Richterová.
Aby kabinet padl, muselo by tak pro jeho svržení aktivně hlasovat nejméně 101 z celkového počtu 200 poslanců. Opozice tolik hlasů nemá, čtveřice pirátských hlasů v tom nehraje podstatnější roli. Piráti byli do loňského října součástí vládní koalice. Z kabinetu odešli potom, že premiér nechal odvolat tehdejšího předsedu pirátské strany Ivana Bartoše z čela ministerstva pro místní rozvoj kvůli potížím s digitálním stavebním řízením.
Kvůli případu daru v bitcoinech od muže odsouzeného v minulosti za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování skončil v čele ministerstva spravedlnosti Pavel Blažek, který také pozastavil členství v ODS. Decroix plánuje kauzu osvětlit prověrkou, kterou provede externí firma. Plánuje také jmenovat koordinátora z řad justice či právní obce.