Petice žádá zmapování sexuálního násilí v církvi a odstoupení Graubnera

Praha - Ke zřízení nezávislé komise, která by zmapovala případy sexuálního násilí v katolické církvi, vyzvalo několik obětí zneužívání kněžími v Česku. V petici zaslané dnes ČTK rovněž požadují odstoupení pražského arcibiskupa Jana Graubnera, který podle nich jako olomoucký arcibiskup věděl o knězi zneužívajícím děti, přesto proti němu nic neudělal. Graubner již dříve odmítl, že by provinění kněží zakrýval.

Redaktor RN 11.02.2024 15:50:00 3x
Petice žádá zmapování sexuálního násilí v církvi a odstoupení Graubnera

Hodnocení

100%

V Česku jsou řádově stovky až tisíce obětí zneužívání kněžími, píše se v petici adresované České biskupské konferenci a Komisi evropských biskupských konferencí. V České republice církev okolo tématu mlčí a někteří její představitelé nepravdivě tvrdí, že je u nás jen minimum případů, uvádějí autoři výzvy, kterou dnes zaslali ČTK.

Petice žádá církev, aby umožnila nezávislé instituci odkrýt archivy biskupství, řádových a mnišských společenství pro korektní zmapování případů sexuálního zneužívání. Autoři také vyzývají k vyvození osobní odpovědnosti a rezignaci ty biskupy, kteří nezabránili sexuálním predátorům z řad kněží v jejich působení, ač o něm měli informace. Konkrétně petice jmenuje současného pražského arcibiskupa Graubnera, který v podle ní v době jeho působení v Olomouci věděl o zneužívání dětí jedním z kněžích, přesto ho vysílal na další místa své diecéze.

Na četných místech na světě odstoupili biskupové, kteří kryli pachatele sexuálního zneužívání na dětech a mladých lidech. U nás zatím osobní zodpovědnost nikdo z nich nevyvodil, vyčítají církvi autoři výzvy. Členy petičního výboru jsou mimo jiné Ladislav Koubek a Jiřina Kočí. Oba již dříve popsali serveru Seznam Zprávy svou osobní zkušenost se sexuálním zneužíváním ze strany kněží.

Graubner je pražským arcibiskupem od předloňského července. V úřadu olomouckého arcibiskupa se musel vyrovnat s opakovanou kritikou ze strany médií i řadových věřících kvůli případu faráře Františka Merty, který v 90. letech zneužíval ministranty a později byl odsouzen k podmíněnému trestu. Arcibiskup vždy tvrdil, že žádná provinění kněží nezakrývá. Trestní oznámení, které na něj kvůli Mertovu případu podal bývalý student bohosloví Václav Novák, policie odložila.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.