Pavel v pondělí v Praze přivítá mosambického prezidenta Nyusiho

Praha - Prezident Petr Pavel se v pondělí v Praze sejde se svým mosambickým protějškem Filipem Nyusim. Hlavním cílem setkání má být pomoci restartovat vztahy s africkými zeměmi, sdělila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Hovořit by hlavy států měly o současné bezpečnostní situaci, zejména ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině.

Redaktor RN 03.08.2023 14:33:00 0x
Pavel v pondělí v Praze přivítá mosambického prezidenta Nyusiho

Hodnocení

100%

Nyusi je v čele Mosambiku od roku 2015. Vazby má i přímo na Českou republiku, neboť v letech 1985 až 1990 studoval strojní inženýrství na brněnské vysoké škole.

Podle Hradu je schůzka součástí Pavlovy snahy o aktivnější a sebevědomější českou zahraniční politiku. Pavel chce Nyusimu také představit český pohled na invazi na Ukrajinu, protože africké státy hrají v mezinárodní diplomacii důležitou roli. Role Mosambiku je podle Řehákové umocněna tím, že je jedním z nestálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Vláda loni schválila novou strategii pro působení v Africe, přičemž se čeští představitelé snaží mnohem více do regionu cestovat, než tomu bylo dříve zvykem. Africké země nedávno navštívili vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti).

Cíle setkání Pavla s Nyusim jsou podle Hradu zejména v diplomatické a politické rovině, zásadní jsou ale také ekonomické otázky. Na vývozu do Mosambiku se mohou podílet například zbrojní nebo zdravotnické firmy, potenciál je i v zemědělství či pivovarnictví. Z africké země se do ČR dovážejí zejména nerostné suroviny.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.