Pavel: Smlouvou s USA se šetří čas, jehož se v případě krize nedostává

Praha - Obrannou smlouvou se Spojenými státy se šetří čas, kterého se v případě potenciální krize nedostává. Na twitteru to dnes uvedl prezident Petr Pavel k dohodě, kterou v úterý podepsal. Jde o dohodu mezi dvěma suverénními zeměmi, která žádným způsobem nesnižuje suverenitu kterékoli z nich, řekl v přiloženém videu. Pro Česko podle něj znamená posílení obranyschopnosti.

Redaktor RN 02.08.2023 10:56:00 0x
Pavel: Smlouvou s USA se šetří čas, jehož se v případě krize nedostává

Hodnocení

100%

Parlamentní schvalování smlouvy provázely protesty odpůrců přítomnosti amerických vojáků na českém území. Obě komory ale dokument podpořily značnou většinou hlasů. V Senátu pro něj hlasovalo 66 ze 72 a ve Sněmovně 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Dokument ještě podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy (ODS). Ministerský předseda smlouvu podepíše první den po návratu z dovolené.

Nežijeme v bezpečném světě. Musíme se spoléhat na spojenectví. Naším nejsilnějším a také nejvíce akceschopným spojencem jsou Spojené státy, uvedl Pavel. Naše okolní státy kromě Rakouska, které není členem NATO, dohodu mají také. I Maďarsko, které si velice zakládá na své autonomii a suverenitě, smlouvu podepsalo, doplnil.

Jakýkoli vstup vojáka cizí země na české území bude vždy předmětem souhlasu vlády a Parlamentu, ujistil prezident. Smlouva podle něj pouze upravuje administrativní, právní, pojišťovací, finanční a jiné podmínky pro pobyt vojáků americké armády v ČR. Výrazně zkracuje čas, kterého se v krizi nebude dostávat. Proto je dobře, když budou tyto podmínky připraveny předem, a to do posledního detailu, uvedl. Dohoda podle něho nepředstavuje žádné ohrožení bezpečnosti ani omezení suverenity.

Obranná smlouva dává Česku podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) další bezpečnostní záruku a je cenná i v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině. V této situaci se bez silného spojenectví s dalšími demokratickými zeměmi neobejdeme, zdůraznila Černochová při sněmovním schvalování smlouvy.

Vládní představitelé i zástupci opozičního hnutí ANO zdůrazňovali, že dohoda není o pobytu amerických vojáků ani o výstavbě základen ozbrojených sil USA v Česku. Dlouhodobější přítomnost americké armády v tuzemsku by vždy musel schvalovat Parlament, upozorňovali. Pak by se právní postavení amerických vojáků řídilo obrannou smlouvou. Koaliční činitelé také odmítali přirovnávání dohody k dočasnému pobytu sovětských vojsk v někdejším socialistickém Československu po roce 1968.

Kritika při sněmovním projednávání smlouvy zněla hlavně z opozičního hnutí SPD, podle kterého je dokument smlouvou o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice. Dohoda je podle zástupců SPD jednostranně výhodná pro Spojené státy a Česko je podřízenou stranou. Zástupci hnutí Tomia Okamury neúspěšně volali po schvalování v celostátním referendu a po doplňkovém protokolu, že v Česku nebude americká základna.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.