Odbory, svaz obcí i většina krajů nesouhlasí se škrty v objemu hodin ve školách

Praha - Se snížením maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu (PHmax), které navrhuje ministerstvo školství, nesouhlasí odbory, unie školských asociací, svaz obcí, většina krajů a další připomínková místa. Podle nich by to znamenalo zhoršení kvality výuky, návrh zároveň odporuje programovému prohlášení vlády. Vyplývá to z připomínek k návrhu nařízení vlády. Ministerstvo se návrhem snaží zpomalit nárůst počtu pracovních míst ve školství.

Redaktor RN 20.11.2023 16:15:00 1x
Odbory, svaz obcí i většina krajů nesouhlasí se škrty v objemu hodin ve školách

Hodnocení

100%

Snížení maximálního počtu proplácených hodin výuky patří mezi důvody, proč se školské odbory rozhodly uspořádat 27. listopadu v celé zemi celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol. Odbory zároveň usilují o více peněz pro školství na příští rok. Hrozí podle nich omezování počtu dělených hodin a tandemové výuky, vyšší naplňování tříd, snižování úvazků i propouštění učitelů.

Podle ministerstva školství je potřeba omezit růst počtu pracovních pozic ve školství. Cílem snížení maximálního počtu financovaných hodin je podle ministerstva zastavit trend snižování počtu žáků na jednoho učitele na úrovni, která je udržitelná.

Na základních školách by se maximální počet financovaných hodin měl snížit o šest procent, na středních o 15 procent a na konzervatořích o deset procent. U nižších gymnázií počítá návrh s krácením o deset procent.

Předkládaná změna je na úkor kvality vzdělávání a postiženy budou především proreformní a aktivní školy, které dosavadní možnosti dokázaly využít na maximum, uvedly odbory v připomínkách. Podle Unie školských asociací ČR - CZESHA znemožní snížení počtů hodin financovaných pro výuku žáků individualizaci výuky, práci s různorodými kolektivy žáků, rozvíjení potenciálu žáků se sociálním a jiným znevýhodněním a také práci s mimořádně nadanými žáky.

S plošným snižováním počtu financovaných hodin nesouhlasí ani Svaz průmyslu a dopravy. Využívání maxima pro danou školu podle něj nezávisí na typu školy, ale na konkrétním oboru vzdělávání. Uvedl také, že u odborných škol s učebními obory nejsou do celkového objemu výuky započítávány hodiny, které se učí na pracovištích smluvních poskytovatelů praxe, například ve firmách. S připomínkami jednotlivých připomínkových míst souhlasí i Pedagogická komora.

Snížení maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu je podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) jednou z cest, jak zpomalit nárůst počtu pracovních míst ve školství. Zvýšení počtu pozic je podle Beka problémem, který se musí vyřešit, pokud se v příštím roce mají navýšit platy učitelů a pokud se má zabránit omezení financování nepedagogických pracovníků. Za posledních pět let podle něj přibylo v resortu školství 40.000 nových platových pozic.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.