Za Pavlova předchůdce Miloše Zemana milosti v první fázi posuzovalo ministerstvo spravedlnosti a Hradu postupovalo pouze ty, které splňovaly podmínky nastavené bývalým prezidentem. Kancelář prezidenta republiky převzala agendu výhradně pod sebe na začátku loňského roku.
Pavel v březnu udělil pět milostí, svoji ústavní pravomoc využil podruhé za dva roky ve funkci. Zbytek trestu prominul muži, který jako řidič při snížené viditelnosti zavinil srážku s vlakem, při níž zemřeli dva spolujezdci, dále třem mužům za trestnou činnost týkající se pěstování marihuany a muži odsouzenému za napomáhání při její distribuci. Poprvé Pavel udělil čtyři milosti loni v červenci.
Server iROZHLAS.cz ve čtvrtek informoval o tom, že prezidentská kancelář obdržela už před téměř třemi lety dvě žádosti o zastavení trestního stíhání čtyř českých vojáků obžalovaných kvůli smrti afghánského zajatce, který zemřel po výslechu. Žádosti o abolice podle webu na Hrad v létě 2022, ještě před podáním obžaloby, zaslaly Česká obec legionářská a Nadační fond speciálních sil generála Moravce.
K zastavení trestního stíhání čtveřice obžalovaných příslušníků českých speciálních sil vyzval Pavla minulý týden předseda Motoristů sobě Petr Macinka. Vojáci podle něj jednali v mimořádně vypjatých bojových podmínkách a milost by byla projevem pochopení i úcty k jejich službě. Výzvu později podpořil předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Pavel následně v reakci uvedl, že chce před případnými kroky znát odpovědi na řadu otázek. Prezident tento případ sleduje a dále sledovat bude, sdělil ČTK bez dalších podrobností Šeliga.
Udělením milosti může prezident zastavit trestní řízení, zmírnit či odpustit udělený trest nebo zahladit odsouzení. Z českých prezidentů institut nejvíce využíval Václav Havel, který omilostnil 1247 pachatelů a předtím jako federální prezident dalších 601. Václav Klaus udělil milost ve 412 případech, Zeman rozhodl o 26 milostech. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák rozdal jen v roce 1988 celkem 2028 milostí.