Nový šéf ÚS Baxa hodlá sladit orchestr svých kolegů

Praha - Nový předseda Ústavního soudu (ÚS) Josef Baxa po svém dnešním jmenování uvedl, že jeho rolí bude "sladit orchestr" dosavadních a nově příchozích kolegů. Chce, aby instituce byla srozumitelnější lidem a "uživatelsky přívětivější". Nová místopředsedkyně Ústavního soudu Kateřina Ronovská novinářům řekla, že se o své manažerské roli dověděla před několika dny. Profesorka občanského práva věří tomu, že uplatní zkušenosti z fungování akademických institucí. K tomu, že si ji prezident Petr Pavel do funkce vybral, podle ní přispělo to, že je žena.

Redaktor RN 04.08.2023 14:48:00 1x
Nový šéf ÚS Baxa hodlá sladit orchestr svých kolegů

Hodnocení

100%

Baxa by rád navázal na svého končícího předchůdce Pavla Rychetského, který podle něj nastavil velmi vysokou laťku. Ústavní soud mi připomíná loď, která pluje a mění posádku během plavby a po 20 letech i kapitána, řekl s tím, že on a jeho místopředsedové musí zajistit, aby se tato loď nepotopila, aby neztratila kurz a aby ještě více posílila vysokou důvěru veřejnosti, kterou má. ÚS podle něj zároveň musí naplňovat svou roli a zároveň ji nesmí přešlapovat a míchat se do role jiných ústavních institucí. Prostě aby na Ústavní soud bylo spolehnutí a aby všichni mohli klidně spát, shrnul.

Muž, který 16 let vedl Nejvyšší správní soud a následně u něj dalších téměř pět let působil jako řadový soudce, připomněl, že je u ÚS teprve dva měsíce i s cestou. Rozhodně nejsem tak pyšný, abych řekl, že mám v šuplíku nějaký plán na přestavbu Ústavního soudu. Budu se muset seznámit s chodem a s organizací, s dosavadními kolegy, novými kolegy, vypočítal.

V porovnání s Rychetským, který byl dlouhá léta tváří ÚS, se Baxa plánuje držet více zpátky. Každý další předseda Ústavního soudu - mě nevyjímaje - bude muset svou roli pojmout trochu civilněji. Možná nebudu pronášet tak silné výroky, zmínil. Zároveň je ale připravený hájit ústavnost, ústavu a základní práva a svobody každého občana.

Baxa předstoupil před novináře společně s Ronovskou. Prezidentův výběr místopředsedkyně se podle něj velmi povedl, Pavel ho s ním předem konzultoval. Ronovskou Senát schválil do role ústavní soudkyně teprve tento týden.

Představa o tom, že bych se mohla stát ústavní soudkyní, se vyvíjela velmi rychle, řekla akademička Ronovská. Soudy i univerzity jsou podle ní instituce, které nějakým způsobem fungují a mají nějaký řád. Dovedu si představit, že manažerské zkušenosti mám a budu se je snažit využít, řekla k pozici místopředsedkyně. Jsem nová v řádech minut. Velmi mě to těší, jsem poctěna, na druhou stranu je to obrovská výzva. Budu se s ní muset vyrovnat a doufám, že ji zvládnu, dodala.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.