Co se týká chlapeckých jmen, pořadí se od loňska nezměnilo. U dívek je na třetím místě Sofie, loni jsme měli na třetím místě Annu. Rozdíl mezi Sofií a Annou je velmi malý, jen sedm dětí. Bylo to velmi těsné, uvedl Rojíček. U chlapců statistici zaznamenali přes 3200 různých jmen, u dívek více než 3500. Podobná či různě psaná jména jako například Ema a Emma počítají jako dvě různá.
V krajském srovnání Jakub zvítězil v 11 krajích. V Libereckém a Královéhradeckém ho přeskočil Matyáš a v Praze David. David je v národním žebříčku šestý. Můžeme jen spekulovat, zda roli hrálo mistrovství světa v hokeji, které se loni uskutečnilo v Praze, a jméno střelce Davida Pastrňáka, řekl Rojíček. Eliška byla nejoblíbenějším jménem v deseti krajích. V Praze a Středočeském kraji vyhrála Anna, v Karlovarském kraji Sofie a v Moravskoslezském Viktorie.
Mezi rodiči narůstá obliba jmen Sebastian, Mia, Sára a Amálie. Sebastian se dostal mezi 20 nejoblíbenějších jmen loni poprvé. Naopak na popularitě ztrácí Šimon a Marie, tato jména z TOP 20 loni vypadla. Tradice dědění jmen po rodičích je silnější u chlapců. Přibližně 27 procent Antonínů dalo loni svému synovi jméno Antonín. Téměř každá desátá dcera Marie má také jméno Marie, doplnil Rojíček. Antonín a Marie jsou nejčastěji děděná jména.
U neobvyklých jmen sledují statistici několik různých trendů. Zčásti jde o české verze zahraničních jmen, například Anton a Henry, o jména literárních či filmových postav jako Anakin, Tristan, Gréta či Marlen a objevují se i židovská a staročeská jména.
Jméno Jan je jediné, které se od roku 1950 nepřetržitě drží mezi deseti nejoblíbenějšími jmény, z toho bylo 25krát na první místě. Oblíbené bylo i jméno Petr, které dnes už není ani v TOP 20. U dívčích jmen má 25 prvenství jméno Jana a 15 Tereza.
Nejčastější jména novorozenců v meziročním srovnání
Zdroj: ČSÚ