V dílčím povodí Olše se očekávají povodňové průtoky s kulminací ve středu 9. července v odpoledních hodinách. Ve městě Český Těšín může být dosažen až druhý SPA, zatímco v úsecích Dětmarovice a Věřňovice se očekává dosažení prvního SPA. Také zde může na menších tocích v maximech dojít k dosažení druhého SPA a ojediněle k dosažení třetího SPA, uvedla Vlčková.
V Odře budou průtoky kulminovat ve středu, prvního SPA by řeka mohla dosáhnout i jej překročit v Ostravě-Svinově a na pravostranných přítocích z oblasti Beskyd. U řeky Opavy se i přes očekávaný vzestup hladin nepředpokládá dosažení SPA, stejně tak u řeky Ostravice.
Na menších vodních tocích však může v maximech dojít k dosažení druhého SPA. Na řece Odře v Bohumíně se očekává dosažení prvního SPA, přičemž kulminační průtok je předpokládán kolem 290 metrů krychlových za sekundu, což odpovídá průtoku pod úrovní Q1 (jednoletá voda), uvedla mluvčí.
Na jesenické straně kraje, například na Bruntálsku v řekách Osoblaze a Prudniku, se průtoky mohou přiblížit úrovni dvouletých vod.
Aktuálně panuje v oblasti hydrologické sucho, takže průtoky ve vodních tocích jsou velmi nízké. Například řekou Odrou v Bohumíně nyní protéká přibližně 12,5 kubíků vody za sekundu, což odpovídá dlouhodobě velmi nízkému stavu. Právě proto se může stát, že při výraznějších srážkách dojde k rychlému nárůstu hladin, uvedla Vlčková. Povodí Odry proto už od pondělí preventivně odpouštělo vodu z přehrad, aby vznikl dostatečný prostor pro případné zachycení větších objemů srážek.
V terénu probíhá kontrola všech důležitých objektů - vtokových zařízení, jezů, pohyblivých uzávěrů i menších vodních nádrží. Zároveň jsou prováděny revize technických zařízení, která slouží k ochraně před povodněmi. Na vodních dílech byla nařízena nepřetržitá pohotovost, což znamená, že naši pracovníci jsou připraveni okamžitě zasáhnout, uvedla Vlčková.