Náměšť má první dva vrtulníky z USA, další čtyři dostane základna do půli září

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) - Základna v Náměšti nad Oslavou dnes převzala první dva americké vrtulníky, do poloviny září dostane z USA další čtyři nové stroje. Mohutný nákladní letoun dnes dopravil na náměšťskou základnu dva bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Následně budou dodány další dva vipery a první dva víceúčelové stroje UH-1Y Venom. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ministerstva obrany.

Redaktor RN 26.07.2023 12:18:00 0x
Náměšť má první dva vrtulníky z USA, další čtyři dostane základna do půli září

Hodnocení

100%

Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H-1. Celkem pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35.

Kromě 12 nových vrtulníků armáda ze Spojených států amerických získá i osm starších strojů. Tyto vrtulníky čeká modernizace. Česko ji zaplatí z peněz, jež od USA dostane jako kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko. Česká armáda pak bude mít celkem deset strojů Venom a stejný počet typu Viper.

Systém H-1 zásadně zvýší palebné schopnosti vrtulníkového letectva české armády, a to především s přesně naváděnou municí, kterou mohou používat oba vrtulníky systému, uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Bitevníky Viper i víceúčelové stroje Venom podle zprávy ministerstva vynikají i systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. V porovnání s ruskými Mi-24 je také podstatně jednodušší jejich údržba.

Podle velitele vzdušných sil Petra Čepelky představují nové vrtulníky ucelený systém. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu. Venomy samostatně nebo ve spolupráci s vipery zabezpečují blízkou palebnou podporu a logistiku, uvedl.

Transportní letoun C-17 Globemaster americké armády dosedl na přistávací plochu náměšťské základny dnes okolo poledne. Do ČR podle zprávy zároveň dorazila početná skupina amerických specialistů, kteří s českými kolegy v následujících dvou týdnech vrtulníky zkompletují, zprovozní a takzvaně zalétnou. Společně pak také na strojích provedou certifikaci. V srpnu přiletí z USA mobilní výcvikový tým (MTT – Mobile Training Team), který začne od 1. září cvičit letecký personál 22. základny vrtulníkového letectva.

Zařízení pro simulátor k přeškolení personálu na nové vrtulníky Viper převzala náměšťská základna 12. března. Provoz simulačního centra bude mít na starosti státní podnik LOM Praha.

Skupina pilotů a palubních techniků ze základny v Náměšti se už na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper přeškolovala na americké základně námořní pěchoty Pendleton.

Oficiální představení nových vrtulníků se v Náměšti nad Oslavou uskuteční 17. srpna.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.