Na Hradě dnes proberou nejvyšší ústavní činitelé zahraniční politiku

Praha - Nejvyšší ústavní činitelé se dnes na Pražském hradě sejdou k diskusi o zahraniční politice. Původně se měla schůzka konat v polovině listopadu, kvůli tehdejší nemoci premiéra Petra Fialy (ODS) ale byla odložena. Na setkání za prezidentem Petrem Pavlem vedle něj dorazí šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V 11:00 se plánuje vyjádření pro novináře.

Redaktor RN 07.12.2023 00:07:00 0x
Na Hradě dnes proberou nejvyšší ústavní činitelé zahraniční politiku

Hodnocení

100%

Fiala po středečním jednání vlády v Bučovicích na Vyškovsku uvedl, že je o koordinaci zahraniční politiky nutné hovořit. Šéf diplomacie Lipavský očekává širokou diskusi o všech tématech. Je pro něj důležité slyšet, co ústavní činitelé vnímají jako zahraničněpolitické priority, aby podle toho mohlo pracovat i ministerstvo zahraničí.

První schůzka nejvyšších ústavních činitelů po Pavlově lednovém zvolení se konala v únoru ještě předtím, než nový prezident nastoupil do úřadu. Ústavní činitelé se tehdy dohodli, že by se měli setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku a koordinovat aktivity ve vnitřní i zahraniční politice. Koncem května se věnovali vztahům se sousedními státy, Ukrajině, ale i Číně a Tchaj-wanu.

Podobný formát jednání v minulosti pořádal také bývalý prezident Miloš Zeman. Kvůli politickým sporům ale na schůzky přestal zvát Vystrčila nebo ministry zahraničí a po předloňských sněmovních volbách setkávání neobnovil.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.