Náš klient byl bezdůvodně napaden a zbit, prohlásil Kašpárek. Muž podle něj stál 20 metrů od kordonu policistů, nijak je nenapadal. Navíc mu nebyla poskytnuta žádná pomoc a sám si musel zavolat záchrannou službu. Dodnes se podle něj léčí.
Trestní oznámení dostane pražské městské státní zastupitelství, uvedl Kašpárek. Jeho kanceláři se podle něj podařilo ztotožnit tři policisty, kteří proti muži zasahovali, i velitele zásahu. Na ministra pak podle advokáta míří trestní oznámení proto, že za situaci nese politickou odpovědnost a vědomě o něm lhal.
Podle Lercha incident prověřovala GIBS, podle které zasahující policisté nespáchali trestný čin, věc proto standardně předala pražskému krajskému policejnímu ředitelství. Policejní těžkooděnci proti muži použili nejmírnější donucovací prostředky a ke zranění zásahem policie nedošlo, uvedl náměstek.
Několik stovek účastníků protivládní demonstrace z 11. března se pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku, vyvěšenou na znamení solidarity se zemí čelící ruské agresi. Výzvy policie k rozchodu protestující neakceptovali, policisté zajistili 20 lidí. Policie se zabývala 16 podněty ohledně zásahu.
Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem uložil podmínečně čtyřměsíční vězení se zkušební dobou na dva roky muži, který před i po březnové demonstraci podněcoval dav k tomu, aby vtrhl do budovy muzea. Obviněný i státní zástupce proti příkazu podali odpor, případ proto soud projedná v červnu v hlavním líčení.