Moravu zasáhly silné bouřky

Brno - Východ Česka zasáhly dnes odpoledne bouřky provázené silným větrem a místy i krupobitím. V Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji vyjížděli hasiči v souvislosti s počasím k desítkám zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy poškozené větrem a zajišťovali uvolněné plechy na střechách. V Nesovicích na Vyškovsku hasiči čerpají vodu a bahno z několika domů. Podle meteorologů už extrémní bouře Česko opustily. Varování před silnými bouřkami ale platí pro část Moravskoslezského kraje do dnešních 21:30.

Redaktor RN 24.07.2023 17:39:00 1x
Moravu zasáhly silné bouřky

Hodnocení

100%

Silné bouřky nejvíce postihly Jihomoravský kraj. První případy související s počasím začali tamní hasiči evidovat kolem 16:45, jejich počet nejrychleji narůstal asi do 18:30. Pak se situace začala uklidňovat a kolem 20:00 už byla stabilizovaná. Do té doby hasiči zasahovali na přibližně 60 místech, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Štěpán Komosný. Nejvíce zasažené bylo Břeclavsko a Vyškovsko, dodal mluvčí.

V Nesovicích na Vyškovsku čerpají jihomoravští hasiči vodu a bahno z několika domů. Déšť splavil bahno z polí, které se přeplavilo asi přes šest domů. V okolních obcích evidujeme nánosy bahna na silnicích, ale domy zasažené nejsou, sdělil Komosný. Hasiči podle něj v několika případech řešili také odstraňování nebezpečných stavů, jako jsou třeba uvolněné střešní krytiny.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru po 17:00 informoval o silné levostáčivé supercele na Kyjovsku. Supercela je silná bouře rotující kolem své osy. Mohla produkovat kroupy až kolem pěti centimetrů, což je nepotvrzeno, ale podle hlášení z terénu šlo spíše o velké nánosy menších krup. Také nárazy větru v ní mohly dosahovat až 30 metrů za sekundu, což je asi 110 kilometrů za hodinu, napsala v 17:50 ČTK Jitka Kučerová z brněnské pobočky ČHMÚ.

Bouřky zasáhly také Olomoucký kraj, kde hasiči evidují přes tři desítky událostí souvisejících se silným větrem. Ve většině případů jde o odstranění popadaných stromů, uvedl mluvčí hasičů Josef Koláček.

Hasiči ve Zlínském kraji dnes v podvečer měli v souvislosti s počasím 29 výjezdů, řekl ČTK po 20:00 mluvčí krajských hasičů David Martinec. Ve většině případů odstraňovali popadané stromy a větve na silnice, nejvíce zásahů měli po bouřkách na Kroměřížsku a Vsetínsku. Na Kroměřížsku spadl strom na silnici u Kunkovic. Další spadlý strom odstraňovali hasiči podle mluvčího v Chropyni, kde také ve dvou případech zajišťovali uvolněné plechy na střechách. V Kroměříži odčerpávali vodu ze zatopeného kruhového objezdu. V Krhové na Vsetínsku spadl strom na starou prázdnou prodejnu v rekonstrukci a poškodil střechu budovy. Ze silnice ve Věžkách na Kroměřížsku odstraňovali hasiči bahno splavené z pole.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.