Místostarosta: Vyhlídka na Děčínsku, z níž spadly děti, byla přetížená

Markvartice (Děčínsko) - Vyhlídková věž v Markvarticích na Děčínsku, z níž ve čtvrtek večer spadlo osm dětí z nedalekého tábora a mladistvý praktikant, byla podle místostarosty obce Libora Kunteho přetížená. Místo čtyř přípustných lidí vystoupalo na plošinu vyhlídky nejméně 15 lidí a propadla se pod nimi podlaha, řekl dnes ČTK. Policie to zatím nepotvrdila. Krajská policejní mluvčí Eliška Kubíčková uvedla, že policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Zranění byli přepraveni do nemocnic v Praze, v Ústí nad Labem a Děčíně. Jednalo se o děti z letního tábora Ranč Radana u obce Veselé. Majitelka ranče Petra Svejkovská ČTK sdělila, že nebude věc zatím komentovat.

Redaktor RN 04.08.2023 08:38:00 0x
Místostarosta: Vyhlídka na Děčínsku, z níž spadly děti, byla přetížená

Hodnocení

100%

Jedno z dětí, které byly přepraveny do Prahy, leží ve Fakultní nemocnici v Motole. Její mluvčí Pavlína Danková ČTK dnes sdělila, že dítě je mimo ohrožení života, má lehčí zranění a v nemocnici zůstává na pozorování. Dvě děti jsou hospitalizovány na dětském traumacentru v Ústí nad Labem. Jejich stav je stabilizovaný a nejsou v bezprostředním ohrožení života, řekla ČTK mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jana Mrákotová. Dalších pět dětí bylo převezeno do nemocnice v Děčíně, jedna nezletilá osoba zůstává v nemocnici. Také je mimo ohrožení života a čtyři děti již byly propuštěny, uvedla mluvčí a doplnila, že zdravotníci ošetřovali pohmoždění kotníku, zápěstí, případně tržné rány.

Děčínští kriminalisté ještě ve večerních hodinách provedli ohledání místa. V současné době jsou ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, uvedla dnes na webu krajská policejní mluvčí.

Naprosto zásadní věc, která se tam odehrála, je ta, že tam došlo k porušení provozního řádu, který tam je vyvěšený a došlo k obrovskému přetížení té konstrukce, uvedl místostarosta. Táborníci se k vyhlídce vypravili na stezku odvahy, podotkl Kunte. Poskytujeme maximální součinnost policii i všem dalším, kterých se událost dotýká, řekl Kunte a dodal, že pozemek na němž vyhlídka stojí, patří obci, věž provozuje spolek.

Předseda spolku Triangl Markvartice Radomír Tulko dnes ČTK řekl, že ho událost mrzí a je v šoku. Uvedl, že na vyhlídkovou plošinu mohou podle návštěvního řádu vylézt maximálně čtyři osoby, ve čtvrtek večer jich tam nicméně bylo víc. Výstup je na vlastní nebezpečí. Táborníci chtěli u vyhlídky bivakovat, proč navzdory upozornění umístěnému na vyhlídce vylezli ve vyšším počtu na plošinu, podle něj zůstává otázkou. Tulko také řekl, že lze bivakovat pod vyhlídkovou věží, na louce v její blízkosti nebo pod přístřeškem.

Cedule tam byla od počátku na jedné noze vedle žebříku, který vede nahoru. Každé dva týdny tam někdo z kolegů jezdil pracovní čtyřkolkou pro pytel s odpadem. V pondělí tam kolega byl a ta cedule tam ještě byla, uvedl Tulko s tím, že táborníci, kteří se na plošinu vypravili, nebyli na místě poprvé. Jde o to, že třeba tu ceduli někdo nevnímá, doplnil.

Vizuálně byla vyhlídka podle Tulka v pořádku. Před silvestrem členové spolku měnili shnilé zábradlí. Když tam někde byla houba, tak jsme ji mechanicky ošetřili a přetřeli impregnací proti houbám, řekl předseda. Vyhlídka je podle něj hojně navštěvovaná.

Policie zřídila krizovou linku s čílem 974422012 pro rodiče a příbuzné zraněných, protože se mohou v současné době nacházet i mimo ČR. Na místě byli ve čtvrtek také krizoví interventi a policejní psycholog. Došlo k ohledání místa činu a na místě si případ převzal výjezd služby kriminální policie, řekla ČTK mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Nyní budou policisté vyslýchat zúčastněné.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.