Limit pro zakázky malého rozsahu se nezvýší, Sněmovna přehlasovala Senát

Praha - Limit pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu se nezvýší. Sněmovna dnes přehlasovala návrh Senátu, který ho chtěl zvýšit v případě stavebních prací ze šesti milionů korun na devět milionů korun. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) tento návrh odmítl s tím, že k otázce navýšení limitů se chce vrátit až v případné další novele zákona o zakázkách. Sněmovna tak dnes odmítla i další senátní návrh, který do zákona o zakázkách převáděl pravidla zákona o střetu zájmů.

Redaktor RN 30.05.2023 16:50:00 1x
Limit pro zakázky malého rozsahu se nezvýší, Sněmovna přehlasovala Senát

Hodnocení

100%

O senátních návrzích se hlasuje jako o celku. Poslanci stvrdili novelu zákona v původně schválené podobě, kdy na návrh vlády především zamezuje v přístupu k zakázkám podnikům odsouzeným za pojistný podvod.

U zakázek na dodávky a služby se měl limit podle senátního návrhu zvýšit ze dvou na tři miliony korun. Zastánci zvýšení, které podpořily senátní výbory hospodářský a pro územní rozvoj, zvýšení limitu zdůvodňovali inflací spolu s tím, že se limity devět let nezměnily.

Bartoš dnes ale řekl, že nastavení limitů je systémová záležitost a měla by mu předcházet analýza. Otázku limitů bych řešil následující novelou, uvedl. Chtěl by spolu s případným zvýšením limitů současně stanovit pravidla pro větší průhlednost zadávání zakázek.

K další části senátního pozměňovacího návrhu Bartoš podotkl, že návrh vychází z úpravy, kterou už ve Sněmovně přednesl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Zadavatelům by podle něj tento návrh omezil administrativní náročnost a mohli by vyloučit zadavatele, na kterého se uplatnění střetu zájmů vztahuje. Senátní úprava měla umožnit zadavatelům vyloučit z řízení mimo jiné firmy, jejichž skutečným majitelem je člen vlády nebo vedoucí centrálního správního úřadu. Bartoš sice s tímto návrhem souhlasil, ale poslancům doporučil schválit původní sněmovní verzi.

Novela na návrh vlády zamezuje v přístupu k zakázkám firmám odsouzeným za pojistný podvod. Zpřísňuje i přístup firem odsouzených za další trestné činy. Vybraní dodavatelé podlimitních zakázek budou muset prokazovat čestným prohlášením, že jsou způsobilí a že nebyli odsouzeni za zákonem stanovené trestné činy. Bartoš už loni na podzim uvedl, že zákon upravuje povinnost prokazovat kvalifikaci tak, aby společnosti tvořící koncerny nemohly se trestní odpovědnosti vyhnout.

Sněmovna vládní novelu upravila tak, aby u podlimitních zakázek nemuseli vyhlašovat zadávací řízení příjemci veřejné podpory od veřejného zadavatele, pokud jde o zakázku na dodávky nebo služby související s podporou práce s dětmi a mládeží. Vláda v návrhu zavedla výjimku pro podlimitní zakázky, které zadává Finanční analytický úřad pro účely boje s praním špinavých peněz nebo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost pro zajišťování kybernetické bezpečnosti státu.

Poslanci do novely zahrnuli i mírnější podmínky pro některé zemědělce. Nebudou považováni za veřejné zadavatele, pokud budou pořizovat zakázku za peníze z některých evropských dotací. Týkat se to bude takzvaných sazbových dotací, kdy je stanovena sazba dotace, například u pěstování ovoce a zeleniny nebo například vinařství. Bartoš uspěl se svým návrhem, aby ČR mohla v některých případech vystupovat jako celek a aby jednotlivé resorty mohly společně využívat vysoutěžené zakázky. Týkat se to má hlavně informačních technologií.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.