Strany se ovšem neshodly na dalších parametrech zákona. Například na tom, zda se má do průměru započítávat i přesčasová práce. Ministerstvo nesouhlasilo také s tím, aby byla sjednocená výše platů lékařů a nelékařských zdravotníků ve státních nemocnicích a v ostatních zařízeních. Rozdíl je u lékařů až 20.000 korun měsíčně, u sester zhruba 8000 korun.
Požadavky lékařů by podle úterního vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vyžadovaly meziročně asi 40 miliard korun navíc, v systému veřejného zdravotního pojištění je na růst platů přitom k dispozici asi pět miliard korun. Další peníze by podle něj bylo třeba získat buď zvýšením pojistného, daní nebo odebrání peněz pro nemocnice z jiných oblastí péče.
Předložení zákona byl jedním z požadavků, který odvrátil už loňské protesty lékařů. Tehdy asi 6000 ze 22.000 lékařů pracujících v nemocnicích podalo výpovědi z přesčasové práce, tedy z nočních a víkendových služeb. Některé nemocnice musely kvůli tomu omezit plánovanou péči. Protože se dohoda neblížila, ohlásili lékaři protest stejnou formou už na začátku září na letošní listopad a prosinec. Odložili ho ale kvůli povodním.
Protesty chystají také praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti, zvažují je i ambulantní specialisté. Vadí jim, že jim v úhradové vyhlášce ministerstvo málo navyšuje jejich platby. Kritická je i Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje regionální zařízení. Jim úhrady podle ní klesají, dostávají navíc méně než velké nemocnice, což považují za neústavní. Zvažují proto podání k Ústavnímu soudu.