Kriminalisté prověřují nový typ internetového podvodu, falešnou nabídku eSIM

Plzeň - Před novým typem podvodu varují kriminalisté z plzeňského krajského ředitelství policie, kteří se specializují na kybernetickou kriminalitu. Obrátil se na ně podvedený muž, kterého kontaktoval podvodník vydávající se za pracovníka jednoho z mobilních operátorů a jako součást digitalizace mu nabízel přechod z klasické telefonní SIM karty na eSIM. Do textové zprávy potom muži přišel kód, který domnělému operátorovi nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, takže byl následně schopen vstoupit i do jeho internetového bankovnictví a připravit ho o 850.000 korun, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová

Redaktor RN 06.06.2023 11:16:00 0x
Kriminalisté prověřují nový typ internetového podvodu, falešnou nabídku eSIM

Hodnocení

100%

V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni údajným mobilním operátorem k její výměně, s největší pravděpodobností se jedná o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti, uvedla mluvčí. Upozornila na to, že kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení. Lidé by podle ní nikdy neměli sdělovat kódy, které jim přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát, uvedla Brožová.

Kriminalisté v kraji zaznamenávají v posledních letech nárůst počtu případů počítačové kriminality. Loni vyšetřovali 886 takových činů, což bylo devět procent celkové kriminality v kraji. V roce 2021 představovala IT kriminalita šest procent celkové roční kriminality. Celkem 551 případů kyberkriminality se loni týkalo počítačových podvodů, uvedla v lednu krajská policie při zhodnocení kriminality za rok 2022.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.