Podle Krejčí právě tyto výměny nejvíce pomáhají se zlepšováním kvality ovzduší v českých obcích a městech snížením emisí prachových částic a rakovinotvorného benzoapyrenu. Díky podpoře se zároveň snižuje závislost domácností na fosilních palivech a urychluje se přechod k čistším technologiím.
Vývoj kvality ovzduší jednoznačně ukazuje, že výměny kotlů přispívají ke zlepšování kvality ovzduší. Zatímco v roce 2015, kdy se zahájily kotlíkové dotace, byl imisní limit překročen na 20,4 procenta území ČR, v současnosti nedosahuje rozloha ČR s překročeným imisním limitem ani jedno procento území, uvedla Krejčí.
Od zákazu neekologických kotlů hrozí lidem při jejich používání v krajních případech pokuty až 50.000 korun, a to opakovaně. Ministerstvo v minulosti ale radilo městům a obcím, které kontrolují staré kotle, aby braly ohled na majitele domů, kteří si podali žádost o výměnu kotle. Cílem v prvním období po platnosti zákazu není snaha udělovat pokuty, ale pokusit se dosáhnout náhrady či ukončení provozu nevyhovujícího zdroje v nejbližším náhradním termínu, dodala Krejčí.
Ministerstvo životního prostředí zjišťuje data o kontrolách, udělených sankcích a nápravných opatřeních od jednotlivých obcí s rozšířenou působností vždy za topnou sezonu. Informace od zákazu neekologických kotlů zatím chybí.
Ministerstvo metodicky vede obecní úřady k provádění plošných kontrol technického stavu a provozu kotlů. Kontroly provádí obce s různou intenzitou a postupují podle svých možnosti a okolností. V současnosti se odhaduje, že zbývá vyměnit 100.000 kotlů.