Komora: Od prosince se odloží stovky operací a tisíce ambulantních návštěv

Praha - Výpovědi z přesčasů podalo podle zástupců České lékařské komory (ČLK) více než 6100 lékařů, kteří budou nemocnicím chybět ve směnách. Od 1. prosince tak podle nich bude zajištěná akutní péče, odloží se ale tisíce ambulantních návštěv a stovky operací. Na tiskové konferenci Sekce mladých lékařů ČLK to řekla její zástupkyně Monika Hilšerová. Ve velkých i menších nemocnicích jsou podle sekce oddělení, která mají 70 až 100 procent protestujících lékařů. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) se s lékaři sejde v úterý, představit jim chce návrhy na navýšení základních platů a jejich propočet do výplatních pásek zdravotníků.

Redaktor RN 20.11.2023 17:06:00 1x
Komora: Od prosince se odloží stovky operací a tisíce ambulantních návštěv

Hodnocení

100%

Výrazně omezený provoz budou mít podle viceprezidenta ČLK Jana Přády například fakultní nemocnice v Krči či Motole, Hradci Králové nebo Nemocnice Jihlava. Omezená bude na začátku prosince podle lékařů hlavně plánovaná péče. Akutní provoz bude velmi omezený i z hlediska čekání a tak dále, uvedl Přáda.

Všichni sloužící lékaři podali podle ČLK výpovědi z přesčasové práce na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) nemocnic v Jihlavě či Kladně, pediatrických oděleních v FN Hradeck Králové či Jihlavě, na interně v Jihlavě, FN Brno, pražské FN Bulovka či Ivančicích, chirurgii a ortopedii ve Svitavách. Více než 70 procent mají také další oddělení nemocnic například ve FN Motol, FN Krč, FN Ostrava, Pardubicích, Znojmě, Opavě, Příbrami, Uherském Hradišti, Prostějově, Mostě či Olomouci. Očekávají tam proto podle Hilšerové největší omezení provozu.

Podle Hilšerové měly nemocnice do dnešního dne naplánovat lékařům práci na prosinec. Rozpisy jsou podle ní velmi napjaté. Když jeden lékař onemocní nebo onemocní jeho dítě, tak bude potřeba celý systém překopat a akutní péče zajištěna nebude, uvedla.

Akce není protestem ani hrozbou, ale pouhé dodržování zákoníku práce, dodal Přáda. Právě jeho změna byla prvním impulzem k řešení protestů, od října totiž měl být dobrovolný počet přesčasových hodin za rok až 832 hodin, dvojnásobek dosavadního limitu, řekl. Forma protestu tak podle něj poukazuje na to, že deklarovaná dobrovolnost přesčasové práce ve zdravotnictví není reálně pravda.

Odpovědnost za současnou situaci nese podle Přády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), jehož návrhy na řešení jejich požadavků nepovažuje za dostatečné. Znovu se zástupci komory spolu se zdravotnickými odbory s ministrem sejdou v úterý odpoledne.

Zatímco požadované změny zákoníku práce se při předchozích jednáních se zástupci ministerstev práce a zdravotnictví podařilo vyřešit, neshoda zůstává v otázce zvýšení platů. My s navýšením základní mzdy pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví souhlasíme. Nedokážeme se shodnout na modelu, jakým má k tomu navýšení dojít, řekl dnes novinářům Válek při návštěvě nemocnice ve středočeském Nymburce.

Podle Přády je nejjednodušší cesta, která se navíc dá stihnout od ledna 2024, navýšení tabulkových platů. My ale namítáme, že vzhledem k dlouhodobým nerovnostem v systému jsou velké rozdíly i v základních platech a že bychom se chtěli dohodnout na nějaké nepodkročitelné sumě základního platu, popsal Válek. Stanovená by podle něj měla být pro lékaře po škole, po základním kmeni a po atestaci. Zítra předložíme lékařům jednak dopočítané pro jednotlivé kategorie lékařů a nelékařů, co by to znamenalo na výplatní pásce, řekl.

Není možné nějaké skokové navýšení na dvojnásobek nebo trojnásobek současné tabulkové mzdy a dalších 30 nebo 50 miliard ze státního rozpočtu, dodal ministr. Protestující lékaři totiž žádají navázání základní odměny lékaře na průměrnou mzdu, podle délky praxe by měla být jejím 1,5 až trojnásobkem. Tedy zhruba 65.000 až 130.000 korun.

Nemocnice, kde je podle ČLK největší podíl lékařů, kteří podali výpovědi z přesčasů:

zdroj: Sekce mladých lékařů ČLK

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.