Před radnicemi na severu Kosova pokračují protesty proti zvolení starostů z řad etnických Albánců; kosovští Srbové dubnové volby bojkotovali. V pondělí ve většinově srbském Zvečanu někteří Srbové házeli na policisty a vojáky KFOR slzné granáty a podle agentury ANSA i Molotovovy koktejly. Mezi třicítkou zraněných členů mezinárodních jednotek NATO je 11 Italů a 19 Maďarů. Větší zranění utrpěli tři maďarští vojáci, jejich život ale není ohrožen.
Srbové protestují i ve městě Leposavić na severu Kosova, kde podle místních médií více než 24 hodin bránili starostovi, etnickému Albánci, opustit budovu. Zaútočili na dvě auta kosovských novinářů a rozbili jim okna. Nikdo při tomto incidentu nebyl zraněn.
Protesty na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, vypukly minulý týden v souvislosti s nástupem do úřadů čtyř starostů, etnických Albánců. Zvoleni byli v dubnových volbách, které místní Srbové bojkotovali. Místní policie se snažila nástup starostů umožnit, což vyvolalo střety s demonstranty. Policie použila slzný plyn a protestující zapálili policejní auto.
Podle agentury AFP v Kosovu žije asi 120.000 Srbů, z toho zhruba polovina na severu země. Přes devadesát procent obyvatel Kosova tvoří etničtí Albánci. Bělehrad ztratil kontrolu nad Kosovem v roce 1999, když nálety NATO ukončily ozbrojený konflikt v regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. V roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost na Srbsku, které ho ale dál považuje za součást svého území. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN včetně Česka. V rámci mise KFOR je v současnosti v Kosovu nasazeno asi 3800 vojáků.
Nejnovější napětí zostřil srbský prezident Vučić, když po incidentech s nástupem starostů uvedl minulý týden srbskou armádu do bojové pohotovosti a nařídil její přesun blíž k hranicím s Kosovem. Ke zmírnění napětí vyzvala řada zahraničních představitelů, vedení NATO i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
V Evropě máme už beztak příliš mnoho násilí, nemůžeme si dovolit další konflikt, vzkázal Borrell.
Kosovský premiér Kurti i srbský prezident Vučić odřekli cestu do Bratislavy, kde se v těchto dnech koná mezinárodní bezpečnostní konference Globsec. Vučić tak udělal, aby mohl být se svými lidmi a mohl navštívit vojáky, kteří jsou na nejdůležitějších místech, informovala Beta. Prezident se měl ve středu v Bratislavě zúčastnit debaty s albánským premiérem Edim Ramou.
Vučić se dnes setkal s velvyslanci USA, Británie, Francie, Itálie a Německa a šéfem mise Evropské unie v Prištině. Podle prohlášení prezidentské kanceláře dal najevo velkou nespokojenost kvůli tomu, že část mezinárodního společenství nadále toleruje jednostranné kroky Prištiny, které vedou k násilí proti srbské komunitě. Tím se snižuje šance na trvalý mír a stabilitu v regionu, uvedl Bělehrad.
Posléze Vučić jednal také s velvyslanci Ruska a Číny.
K situaci v Kosovu se opět vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí. Vyzýváme Západ, aby konečně skončil se svou falešnou propagandou a přestal obviňovat z incidentů v Kosovu zoufalé Srby, kteří jsou mírumilovní, neozbrojení a snaží se bránit svoje práva a svobody, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle ní je jedinou možností, jak zajistit stabilitu Kosova, vytvoření společenství srbských obcí.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) odsoudil pondělní útok na příslušníky mezinárodních jednotek KFOR v Kosovu. Priština i Bělehrad podle něj musí učinit okamžité kroky ke zmírnění napětí, uvedl dnes na twitteru.
Na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, několik dní protestují Srbové proti novým starostům z albánských stran. Ty zvítězily v komunálních volbách, které ovšem místní Srbové na protest bojkotovali. V pondělí se na několika místech policie střetla s protestujícími a do střetů se zapojili také vojáci jednotek KFOR, kteří se obě skupiny snažili oddělit.
Zranění utrpělo kolem 25 příslušníků KFOR, uvedla agentura Reuters. Mluvčí českého generálního štábu Ivo Zelinka ČTK v pondělí řekl, že nemá žádné informace o případných zraněních z řad českých vojáků. Podle informací na stránkách armády v misi v současnosti slouží sedm českých vojáků.
S velkým znepokojením sleduji situaci na severu Kosova. Ostře odsuzuji včerejší útok na příslušníky mise KFOR ve Zvečanu. Priština i Bělehrad musí učinit okamžité kroky k deeskalaci napětí a k návratu k dialogu o normalizaci vztahů, uvedl Lipavský.
Srbové, kteří tvoří většinu obyvatel na severu Kosova, nikdy nepřijali vyhlášení kosovské nezávislosti na Srbsku v roce 2008 a stále považují Bělehrad za své hlavní město, podotýká Reuters. Etničtí Albánci tvoří v celém Kosovu více než 90 procent obyvatel.