Každý Čech loni vytřídil 78 kg odpadu, pravidelně třídí 75 procent obyvatel

Praha - Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru 78 kilogramů odpadu, v porovnání s předchozím rokem o zhruba šest kilogramů více. Z dat společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, vyplývá, že pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel, meziročně o dvě procenta více. Loni se navíc vyprodukovalo méně odpadů než v předchozím roce, zároveň se jich ale podařilo více vytřídit. Eko-kom o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Redaktor RN 30.05.2023 18:27:00 1x
Každý Čech loni vytřídil 78 kg odpadu, pravidelně třídí 75 procent obyvatel

Hodnocení

100%

V porovnání s rokem 2021 kleslo množství obalových odpadů o více než 20.000 tun, tedy o 1,5 procenta. Celkově bylo na český trh uvedeno 1,312 milionu tun obalových odpadů, 81 procent z nich se podařilo recyklovat a využít. Většina obalů, 71 procent, bylo recyklováno, zbývajících deset procent se využilo energeticky.

Nejvyšší míra recyklace byla podle firmy tradičně u papírových obalů, u nichž dosáhla recyklace 91 procent. Následovaly skleněné obaly, u kterých míra recyklace dosáhla 85 procent. Lidé také recyklovali 63 procent kovových obalů. U plastových obalů se míra materiálové recyklace zvýšila ze 43 na 46 procent, což je podle firmy dobrá zpráva. Dalších 39 procent plastových obalů se využilo energeticky, celkem se tedy podařilo zpracovat 85 procent plastů.

Jedním z hlavních faktorů, který rozhoduje o tom, zda lidé třídí, je podle firmy Eko-kom určitý komfort. Znamená to, že barevných kontejnerů na tříděný odpad musí být dostatek a nesmí být příliš daleko. V Česku mají lidé aktuálně k dispozici více než 838.000 kontejnerů, průměrná vzdálenost, kterou musí lidé s tříděným odpadem ujít, je pak 87 metrů, o dva metry méně než v roce 2021.

Lidé v Česku mohou kromě barevných kontejnerů využívat ke třídění i sběrné dvory nebo výkupny druhotných surovin, někde je možnost třídit i rovnou doma do barevných pytlů. V posledních letech se v Česku využívá i takzvaný vícekomoditní nádobový sběr, kdy je možné například do žlutého kontejneru vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony nebo kov. Tyto způsoby šetří místo v obcích i emise při svozu.

Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklaci obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Ke konci roku 2022 bylo do systému Eko-jom zapojeno 6176 obcí a měst ČR, možnost třídit má tak ve svých městech 99 procent obyvatel.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.