Nejtepleji bylo letos na jaře v Jihomoravském kraji, kde se průměr teplot dostal na 10,2 stupně Celsia. Naopak v Karlovarském kraji to bylo jen 7,8 stupně. Značné rozdíly byly nejenom mezi regiony, ale i mezi jednotlivými měsíci. Zatímco březen a duben byly teplotně nadprůměrné, květen byl o skoro dva stupně chladnější než obvykle.
Prvním tropickým dnem, při kterém teploty stoupají alespoň na 30 stupňů Celsia, byl letos 3. květen. Na stanici Dyjákovice na Znojemsku v tento den naměřili 31 stupňů. Loni meteorologové zaznamenali první tropický den výrazně dřív, už 7. dubna. Celkově bylo loňské klimatologické jaro s průměrnou teplotou 10,5 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961.
Srážkově bylo letošní jaro chudé. V průměru spadlo 117 litrů vody na metr čtvereční, což představuje 76 procent normálu vypočítaného z let 1991 až 2020. Stejně jako v případě teplot i u srážek byly výrazné regionální rozdíly. Například v Ústeckém kraji spadla polovina množství srážek než v krajích Zlínském a Libereckém.
Z jednotlivých měřicích stanic nejvíce srážek zaznamenaly Pomezní boudy v Krkonoších, kde spadlo 313 litrů vody na metr čtvereční. Naopak nejméně srážek, pouze 58 litrů na metr čtvereční, naměřili v Doksanech na Litoměřicku.
Sněhu bylo letos na jaře méně, než je v tomto ročním období zvykem. Zásoby vody ve sněhu tvořily na začátku března necelou čtvrtinu dlouhodobého průměru a postupně klesaly. Maximální výška sněhu byla letos na jaře naměřena 3. března na Růženčině zahrádce na vrcholu Krkonoš, kde leželo 132 centimetrů sněhu.