Už před dnešním útokem se v diplomatických kruzích podle Turečka hovořilo o tom, že ať už Izrael, nebo Írán mohou udělat krok, který bude druhou stranu dezinterpretovaný a povede k eskalaci. Po tom útoku je jasné, že Izrael jednoznačně s eskalací počítá, dodal.
Írán na Izraelský útok podle Turečka nějakým způsobem odpoví. Tím spíš, že útoky nebyly vedeny jen na vojenské cíle, ale i na infrastrukturu, jaderná zařízení či vědce, kteří se podílejí na íránském jaderném programu. Právě ten podle Turečka dnešní krok Izraele bezesporu zasáhne.
Další vývoj situace na Blízkém východě bude záležet i na reakcích okolních zemí. Tedy zda se postaví proti Íránu nebo do jaké míry budou stát na straně Izraele. Saúdská Arábie už před útoky veřejně varovala v obavách, že mohou zasáhnout její zájmy v regionu, uvedl Tureček. Další arabské monarchie jako Bahrajn, Spojené arabské emiráty nebo Katar při nedávné návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedly, že si nepřejí vojenské řešení krize, protože se obávají, že se situace může třeba i nechtěně rozšířit.
Izrael v noci na dnešek proti Íránu podnikl zřejmě největší útok, jakému islámská republika čelila od války s Irákem v 80. letech. Obětí dnešního útoku se stal velitel elitních revolučních gard Hosejn Salámí, náčelník generálního štábu íránské armády Mohammad Bagherí a několik íránských jaderných vědců.