Chtěli bychom upozornit, že obec podnikla nemalé úsilí k tomu, abychom tu seděli a rozhodovali o tom, jestli otevřeme Edmundovu soutěsku, uvedla starostka Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) před schválením otevření soutěsky. Odborníci budou každý měsíc monitorovat nebezpečné úseky. Vznikl provozní i bezpečnostní řád.
I v minulosti skalní bloky padaly... Tomuto procesu se nemůžeme nikdy vyhnout. Na nás je, abychom učinili taková opatření, aby taková rizika byla minimalizována, řekl bývalý starosta a zastupitel Zdeněk Pánek (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná).
Soutěsku obec nejprve ve zkušebním režimu pro místní zpřístupní 15. a 16. července. Oficiální znovuotevření se uskuteční ve čtvrtek 17. července.
V provozu zůstala i po požáru Divoká soutěska, kde se turisté rovněž mohou plavit na pramicích po říčce Kamenici. Je k ní ale horší přístup a není tolik navštěvovaná, jako bývala Edmundova soutěska.
Nadále zůstane uzavřená Gabrielina stezka k Pravčické bráně, kam se mohou lidé dostat například přes Tři prameny či po Mlýnské cestě. Čas od času se kvůli kácení nestabilních stromů či zabezpečování skalních útvarů dočasně uzavírají i některé další úseky turistických tras. Od 14. července do 14. srpna bude kvůli těžbě stromů uzavřená zeleně značená trasa mezi Hřenskem a Janovskou vyhlídkou.
Dosud největší požár, který byl zároveň největším lesním požárem v historii ČR, zasáhl národní park v létě 2022. Evakuovalo se kvůli němu přes 500 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj 6000 hasičů a způsobil škodu okolo 270 milionů korun. V Mezné požár zcela zničil několik domů. Muže obžalovaného ze založení požáru krajský soud nepravomocně zprostil obžaloby.