Hasiči odstranili nornou stěnu vybudovanou v Odře kvůli úhynu ryb

Bohumín (Karvinsko) - Moravskoslezští hasiči dnes dopoledne odstranili nornou stěnu, která byla kvůli úhynu ryb od středy umístěna v řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku. Stěnu, která bránila naplavení dalších ryb do sousedního Polska, hasiči vytáhli po 10:30. Aktuálně už není potřebná, protože se řeku podařilo vyčistit. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Ve čtvrtek večer už se podle ní mrtvé ryby v místě objevovaly jen výjimečně.

Redaktor RN 28.07.2023 08:23:00 0x
Hasiči odstranili nornou stěnu vybudovanou v Odře kvůli úhynu ryb

Hodnocení

100%

Povodí Odry stále čeká na výsledky rozborů, které mají definitivně potvrdit příčinu úmrtí zhruba tuny ryb. S největší pravděpodobností ale ryby zahynuly kvůli počasí a nedostatku kyslíku. V řece totiž bylo málo vody, která byla teplá. Po deštích se do ní zřejmě dostaly i splašky, které vodu kontaminovaly a zapříčinily úbytek kyslíku.

Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody. S rostoucí teplotou vody se zvyšuje i aktivita ryb, důsledkem toho i jejich spotřeba kyslíku. V Moravskoslezském kraji bylo ještě o víkendu teplé počasí, v pondělí odpoledne se regionem přehnaly bouřky s krupobitím.

O tom, že v Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Úhynem se začala zabývat Česká inspekce životního prostředí i Státní podnik Povodí Odry, který vypouštěl vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka, aby naředil vodu v řece. Případem se zabývá i policie. Uhynuly stovky ryb různých druhů, podle odhadů šlo o dvě procenta populace v řece. Uhynulé ryby se objevily zhruba na čtyřkilometrovém úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně.

Největší úhyn ryb v českých vodách za posledních 20 let postihl v srpnu 2018 rybník Nesyt na Břeclavsku, kvůli nedostatku kyslíku ve vodě tam uhynulo přes 100 tun ryb. Loni kvůli nedostatku kyslíku uhynulo 42 tun ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku. V Bečvě v září 2020 uhynulo 40 tun ryb kvůli úniku kyanidu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.