Fiala: Varianta kandidatury Spolu v eurovolbách se vážně zvažuje

Praha - Varianta společné kandidatury ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v koalici Spolu ve volbách do Evropského parlamentu příští rok se velmi vážně zvažuje. V pořadu televize CNN Prima News Partie Terezie Tománkové to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš zvažoval sám kandidaturu, nakonec se pro ni ale nerozhodl. O lídrovi kandidátní listiny podle něj musí rozhodnout hnutí.

Redaktor RN 04.06.2023 12:24:00 1x
Fiala: Varianta kandidatury Spolu v eurovolbách se vážně zvažuje

Hodnocení

100%

České europoslance si lidé budou moct v návaznosti na unijní dohodu vybírat 7. a 8. června příštího roku, termín ale podle ministerstva vnitra musí formálně vyhlásit prezident Petr Pavel. Celkem Evropané vybírají 705 poslanců. Každá země vybírá takový počet zástupců, který odpovídá její velikosti.

Zvažujeme, co bude lepší strategie, co bude lepší pro úspěch a potom abychom dobře reprezentovali Českou republiku v Evropském parlamentu, řekl Fiala k možné koaliční spolupráci tří stran. TOP 09 a KDU-ČSL jsou v Evropském parlamentu v lidovecké frakci, občanští demokraté patří ke straně Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Frakce se ale postupně sbližují, protože chtějí zabránit socialisticko-levicové většině, která se v parlamentu tvoří, míní Fiala.

Europoslanci hnutí ANO zasedají v liberální frakci Obnova Evropy. Fiala ji označil za jednu z nejzelenějších, což Babiš popřel s tím, že ANO sice má starost o životní prostředí, nicméně nejzelenější bylo loňské české předsednictví v Radě EU. Expremiér sám zvažoval kandidaturu, o lídrovi ale podle něj rozhodne hnutí. Máme skvělé kandidáty, výborné europoslance, my budeme bojovat za české zájmy, dodal Babiš.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.