Korejská KHNP loni uspěla v jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Je to důležitý krok na cestě k větší energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky, zdůraznil Fiala. Jsme rádi, že jsme mohli smlouvu s KHNP podepsat. Nabídla nejlepší podmínky a také nejsilnější záruky, že tyto podmínky dodrží, dodal premiér.
Připomněl, že nové bloky by měly vyrábět elektřinu za cenu pod 90 eur za megawatthodinu (MWh). To je i v mezievropském srovnání příznivá cena, je menší než v jiných státech, kde rovněž připravují výstavbu nových jaderných zdrojů, podotkl Fiala.
Podle něj spolupráce s KHNP zajišťuje také široké zapojení českého průmyslu do projektu. Podíl 60 procent účasti českých firem bude dodržen. Už nyní jsou uzavřeny smlouvy na 30 procent a další budou následovat, připomněl.
Smlouvy tak byly podepsány jen několik hodin poté, co Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil na základě kasačních stížností společnosti EDU II a KHNP předběžné opatření, které zakazovalo podepsat smlouvu k Dukovanům. Opatření vydal na začátku května Krajský soud v Brně na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která napadla rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle nějž byl jaderný tendr v pořádku. Žalobu EDF krajský soud projedná 25. června.
Společnost EDU II dnes podepsala s korejskou firmou KHNP finální smlouvy k výstavbě dvou jaderných bloků v Dukovanech. Informace zdrojů ČTK před jednáním vlády potvrdil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). Firmy tak učinily jen několik hodin po zrušení předběžného opatření soudu, které uzavření dohod blokovalo.
KHNP loni uspěla v jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Další zástupci vlády i obou firem zatím kroky kolem podpisu smlouvy s KHNP nekomentovali. Měli by tak učinit na odpolední tiskové konferenci. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) dnes ČTK ke zrušení soudního opatření, které zakazovalo podpis smlouvy k Dukovanům, řekl, že otevřené okno příležitosti je nutné využít.
Podpis finálních dohod s korejskou KHNP byl původně plánovaný na 7. května, kvůli předběžnému opatření soudu však byl odložen.
Společnost EDU II začala okamžitě po podpisu finálních smluv k Dukovanům plánovat společně s korejskou firmou KHNP další kroky k výstavbě jaderných bloků. Na léto je například naplánován geologický průzkum lokality, připravovat se také začne povolovací a licenční dokumentace. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva firmy EDU II Petr Závodský.
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil na základě kasačních stížností společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a KHNP předběžné opatření, které zakazovalo podepsat smlouvu na stavbu nových bloků v Dukovanech. Usnesení o vydání předběžného opatření se tak vrací na Krajský soud v Brně, který jej musí znovu posoudit a zohlednit přitom právní názor vyššího soudu. NSS o tom informoval v tiskové zprávě na webu, na úřední desce soudu je dostupný i celý rozsudek. Podpisu smlouvy tak nyní nic nebrání, samotná žaloba u krajského soudu odkladný účinek nemá. Krajský soud v Brně bude znovu rozhodovat o předběžném opatření, řekla na dotaz ČTK zastupující mluvčí Martina Charvátová.
NSS upozornil mimo jiné na to, že před vydáním předběžného opatření musí soud posoudit, nakolik je pravděpodobné, že bude žaloba úspěšná, tedy důvodná. Desátý senát Nejvyššího správního soudu konstatoval, že se žaloba předběžně jeví jako nedůvodná, uvedl NSS.
Konstatoval také, že soud musí v takovém případě posoudit, nakolik veřejný zájem převažuje nad zájmy společnosti, která se snaží podpisu smlouvy zabránit. NSS nesouhlasil s názorem krajského soudu, který pokládal za srovnatelný veřejný zájem na včasném uzavření smlouvy se zájmem na zabránění újmy hrozící žalobkyni (EDF) i se zájmem na možnosti plného přezkumu postupu zadavatele a ÚOHS, doplnil soud v tiskové zprávě. Reakci společností ČTK zjišťuje.
Krajský soud v Brně bude znovu rozhodovat o předběžném opatření. Závěry NSS je soud vázán. Po právní moci rozsudku Nejvyššího správního soudu proto bude znovu rozhodovat o návrhu na předběžné opatření. Současně ale soud činí také úkony potřebné k tomu, aby mohl urychleně rozhodnout o samotné žalobě, řekla ČTK Charvátová.
Podpis finální dohody s KHNP vláda plánovala na 7. května. Krajský soud v Brně o den dříve předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Společnost EDU II, která má jaderný tendr na starosti, i vítěz tendru KHNP napadli předběžné opatření kasační stížností u NSS. EDU II podala také návrh na zrušení předběžného opatření ke Krajskému soudu v Brně. Samotnou žalobu EDF soud projedná 25. června.
Současná nabídka KHNP platí do konce června. Viceprezident projektového oddělení jaderné elektrárny v Česku z KHNP Harry Chang řekl ČT, že prodloužení nabídky na stavbu jaderných bloků není jisté.
Otevřené okno příležitosti je nutné využít, řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Rozhodnutí NSS uvítal. Nejbližší kroky vlády zatím neupřesnil. Zástupci kabinetu by se měli k rozhodnutí soudu vyjádřit na odpolední tiskové konferenci na úřadě vlády.
Stát by po zrušení předběžného opatření, které blokovalo podpis dohody ke stavbě nových jaderných bloků, neměl na nic čekat, a co nejdříve smlouvu s korejskou společností KHNP uzavřít. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Zároveň připustili, že nadále existují rizika, která mohou celý tendr zkomplikovat i po podpisu dohody.
Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je dobře, že soud rozhodl rychle a omezující opatření zrušil. Nyní by stát prostřednictvím Elektrárna Dukovany II a.s. neměl na nic čekat, neorganizovat žádnou monstrózní tiskovku a přistoupit k podpisu, uvedl Dohnal.
V případě, že se ještě neobjeví nějaké závažné pochybnosti, tak by podobný postup zvolil také analytik XTB Jiří Tyleček. Připomněl, že korejská společnost avizovala, že její nabídka trvá do konce června, proto podle něj dává smysl, aby byl kontrakt podepsán do konce tohoto měsíce.
Také Tyleček hodnotil dnešní rozhodnutí NSS jako pozitivní zprávu pro tuzemskou energetickou bezpečnost. Česko potřebuje nové výkonné zdroje energie, kterými se nové reaktory stanou, podotkl.
Exředitel společnosti ČEZ a bývalý zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl dnes v České televizi řekl, že zástupci vlády a ČEZ by měli nejpozději v řádu desítek hodin odletět do Koreje a dojednat tam podpis finální dohody. Není důvod na něco dál čekat, zdůraznil. Podle Míla se nelze ani ohlížet na rozhodování soudu o samotné žalobě EDF proti průběhu tendru, protože řízení se může protáhnout. Nevěřím, že je v silách soudu rozhodnout v řádu týdnů. To bude na měsíce, podotkl Míl. Uzavření dohody by neprotahoval ani kvůli Evropské komisi. To bychom jinak nemohli dělat nic. Ostatní státy by také nečekaly, držme se svého názoru, dodal.
Analytici se ale zároveň shodli na tom, že i přes zrušení soudního opatření a případný rychlý podpis smlouvy s KHNP přetrvávají kolem jaderného tendru rizika. Pokud by totiž soudy následně při samotném projednávání žaloby EDF rozhodly ve prospěch francouzské společnosti a smlouva k Dukovanům by byla uzavřena, dá se očekávat, že by Francouzi žádali náhradu škody.
Vláda využila prostor, který jí dnes svým rozhodnutím dal NSS a rychlým podpisem smlouvy o stavbě dalších bloků jaderné elektrárny v Dukovanech se chtěla vyhnout mezinárodní blamáži. Novinářům to ve Sněmovně řekl místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček. Krok včetně případných právních problémů je plnou odpovědností vlády, dodal. Podpis uvítal místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala, rychlý postup chápe.
Havlíček řekl, že rozhodnutí je zcela odpovědností vlády. Oni využili toho okna, které nastalo poté, co rozhodl NSS. Zcela zjevně se chtěli vyhnout mezinárodní blamáži, která vznikla tím, že se snažili ten první podpis udělat v rámci estrády, odkládali ho a bohužel to dopadlo naprostým fiaskem, konstatoval.
Místopředseda SPD Fiala má z podpisu radost. Jsem rád, že ten tendr poběží a nezastaví se, protože energetická budoucnost pro ČR nevypadá vůbec růžově a jednoduše. Takže chápu, že to ČEZ rychle podepsal. Na druhou stranu musím říct, že bych byl raději, kdyby na tom neparticipovaly finanční prostředky Evropské unie, abychom nemuseli nic notifikovat, obávat se vstupu Evropské unie, doplnil.
Havlíček dodal, že podle jeho informací by nehrozil konec smlouvy, i kdyby Evropská komise dospěla k závěru, že podpora KHNP ze strany korejského státu odporuje pravidlům EU. Může to být například o tom, že se musí změnit cena, například o tom, že musí KHNP vracet peníze, ale není nikde explicitně dáno, že by musel skončit celý ten tendr, uvedl.
Ocenil, že kabinet dotáhl tendr, jak ho připravila předchozí vláda vedená ANO. Pokládá však za nízkou účast českého průmyslu na projektu. Dvacetiprocentní účast, která je dnes potvrzená, je hanebná a měla by být výrazně větší, uvedl Havlíček.
Zrušení soudního opatření, které blokovalo podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech, otevírá cestu k včasnému zahájení celého projektu. ČTK to dnes sdělila korejská společnost KHNP. Firma zároveň deklarovala, že chce nadále spolupracovat s českými partnery. Francouzská společnost EDF zatím nechce situace kolem tuzemského jaderného tendru komentovat.
Rozhodnutí NSS Korejci uvítali. Toto rozhodnutí potvrzuje integritu a transparentnost výběrového řízení a otevírá cestu k včasnému zahájení tohoto strategicky důležitého projektu. KHNP zůstává plně odhodlána úzce spolupracovat s vlastníkem projektu, českou vládou a našimi českými partnery na realizaci nových jaderných bloků, které přispějí k energetické bezpečnosti a dekarbonizačním cílům České republiky, uvedla společnost.
Jako dobrou zprávu označil předseda vládních lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný rozhodnutí NSS. Verdikt podle něj otevírá prostor pro další kroky kabinetu. Zdůraznil potřebu dostupné energie za příznivé ceny a zopakoval, že nabídka korejské firmy KHNP je velmi výhodná. Zástupce opozičního SPD Radim Fiala doporučil podepsat smlouvu co nejdříve. Novinářům ve Sněmovně řekl, že zablokování by stálo spoustu peněz a času. Podle místopředsedy opozičního hnutí ANO a exministra průmyslu Karla Havlíčka by měla vláda předejít dalším problémům, ověřit si stanoviska všech aktérů projektu, tedy firem, soudů, Koreje po změně prezidenta a Evropské komise, a pokud bude vše v pořádku, smlouvu podepsat.
Cílem vlády je ani o den nebrzdit celý proces dostavby. Budeme postupovat tak, jak nám rozhodnutí soudů případně právní systém dovolí, řekl Výborný novinářům ve Sněmovně. Nepochybuji, že právní týmy jedou a už stanoviska zjišťují, uvedl Havlíček a doplnil, že se otevírá prostor k podpisu smlouvy. Ale je třeba načíst pozice a nepodceňoval bych ani Evropskou komisi, řekl Havlíček novinářům.
Podle Fialy bez dostavby nového jaderného zdroje Česko nečeká žádná skvělá energetická budoucnost. Je podle něj třeba jednat s Korejci tak, aby platily podmínky, které byly ve smlouvě dohodnuty a nabídka nepropadla. Byla nejlepší ve všech parametrech a dokonce bych řekl, že to, že (francouzská firma) EDF nemohla v tom tendru regulérně vyhrát, uvedl. Podotkl, že ze strany francouzské firmy tak mohlo žalobou jít trochu až o akt proti České republice. Korejská firma je podle Fialy jedinou, která v poslední době nějakou jadernou elektrárnu zprovoznila, a ČR potřebuje v roce 2035 až 2037 mít stále vlastní jadernou energii.
Dostavba Dukovan je ve veřejném zájmu - tedy v zájmu nás všech. Jako poslankyně z Vysočiny samozřejmé vnímám i regionální přínos, uvedla na sociální síti X místopředsedkyně ODS, jednička kandidátky Spolu na Vysočině do Poslanecké sněmovny Eva Decroix, která je zároveň kandidátka občanských demokratů na ministryni spravedlnosti.
Je dobře, že cesta k podepsání smlouvy a k dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech je po diplomatické blamáži a nepochopitelném amatérismu a otálení před podpisem smlouvy ze strany kabinetu opět volná, sdělil ČTK europoslanec a lídr Motoristů pro sněmovní volby Filip Turek. Nová vláda podle něj bude muset pečlivě dohlédnout na to, aby ze strany stavitele nových bloků byly dodrženy všechny závazky, zejména podíl českého průmyslu na zakázce.