Energoaqua při směně před otravou Bečvy závadnou vodu nevypustila, tvrdí svědek

Vsetín - Společnost Energoaqua, která je obžalovaná z otravy řeky Bečvy ze září 2020, při noční směně před havárií žádnou závadnou odpadní vodu nevypustila. U vsetínského okresního soudu, který se případem zabývá, to dnes řekl pracovník velínu čistírny odpadních vod podniku Ivo Petříček. Sloužil noční směnu od 18:00 v sobotu 19. září do 06:00 v neděli 20. září 2020, první ryby začaly v řece hynout v neděli dopoledne. Kromě firmy Energoaqua je v kauze obžalovaný její ředitel Oldřich Havelka. Zmocněnec společnosti Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli.

Redaktor RN 07.06.2023 12:03:00 0x
Energoaqua při směně před otravou Bečvy závadnou vodu nevypustila, tvrdí svědek

Hodnocení

100%

Ve velíně čistírny odpadních vod pracuje Petříček od roku 1984. Z titulu své funkce si myslím, že jsme to nevytrávili, řekl svědek. Spolu s ním je ve směně ještě laborantka a další pracovník velína. Za vypouštění odpadních vod však zodpovídá on. Vím, že žádnou vodu, závadnou, jsme nevypouštěli, uvedl k dění na dvanáctihodinové noční směně před havárií Petříček. Nic nestandardního v čistírně před havárií nepozoroval.

Parametry odpadních vod se podle něj při čištění několikrát kontrolují, a to i na výpusti do Bečvy. Případný únik škodlivých látek do řeky by se zjistil velice rychle, uvedl Petříček. Koncentrace kyanidů a šestimocného chromu byly podle Petříčka v odpadních vodách před vypuštěním z firmy Energoaqua natolik nízké, že nemohly způsobit havárii takového rozsahu. Ve své téměř čtyřhodinové výpovědi však připustil, že se ne vždy v čistírně při nakládání s odpadními vodami dodržoval provozní řád.

Podle obžaloby Energoaqua způsobila znečištění Bečvy minimálně na 37 kilometrech řeky právě kyanidy a šestimocným chromem. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest, Havelkovi až pětileté vězení.

Další pracovník velínu čistírny Radek Štěpán uvedl, že byla Energoaqua viníkem ekologické katastrofy na Bečvě označena neprávem. Jakákoliv voda, která odtéká z čistírny odpadních vod, je podle něj řádně změřená kvalifikovanou osobou. Od toho je čistírna odpadních vod. My vodu čistíme, my ji netrávíme, řekl dnes u soudu Štěpán. O víkendu, kdy jedovaté látky otrávily Bečvu, se podle něj v čistírně nic mimořádného nestalo.

Dnes vypovídal i Ján Foltán, který v době otravy řeky pracoval ve valašskomeziříčské chemičce Deza. Výpust odpadních vod z Dezy do Bečvy je blíže místu nálezu prvních leklých ryb než výpust společnosti Energoaqua. Z reaktoru takzvané kaustifikační jednotky firmy, který Foltán obsluhoval, v noci před ekologickou havárií na Bečvě unikly chemické látky, na což v minulosti upozornil Deník Referendum. Vím, že mi vyvřela soda z reaktoru. Ale to byla soda plněná s vodou a větší část se zachytila do betonových valů. Utekla jenom pěna s vodou, řekl Foltán. Uvedl, že se obdobná situace dříve stala vícekrát.

Vytéct z reaktoru podle něj mohlo odhadem šest kubíků, tedy 6000 litrů směsi. Pěna tekla do kanálu odpadního, vede na čističku, jak je to propojené v celé fabrice. Žádná hrůza to není, protože soda není jedovatá, řekl Foltán. Do dešťové kanalizace se podle něj nedostalo více než sto litrů směsi. Tvrdí, že žádné kyanidy v ní nebyly, myslí si, že ani fenol. Do Bečvy se podle něj směs nemohla dostat. Tam jsou všude záchytné šachty, doplnil svědek.

Energoaqua spravuje tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje také čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle státního zástupce Jiřího Sachra kyanidy a šestimocný chrom do řeky dostaly, což mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov.

Zástupci obžalované firmy tvrdí, že první ryby začaly hynout asi 3,5 kilometru od vyústění společnosti Energoaqua a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla ona. I někteří rybáři a vědci se domnívají, že zdroj znečištění musel být blíže k místu nálezu prvních leklých ryb. Hlavní líčení v případu bude ve čtvrtek pokračovat výpověďmi dalších svědků. Od ledna, kdy soud kauzu začal projednávat, jich vypovídalo přes 40, další desítky plánuje soudkyně Ludmila Gerlová předvolat. Znalec Jiří Klicpera, o jehož posudek týkající se otravy řeky se obžaloba opírá, bude podle soudkyně volán na 19. a 20. července.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.