Dnes na Medarda místy zaprší, víkend bude letní s přeháňkami i bouřkami

Praha - O nadcházejícím víkendu budou v Česku panovat letní teploty kolem 25 stupňů Celsia, v sobotu na severozápadě země vyšplhají až k 28 stupňům. Mohou se objevit přeháňky, hlavně ve východní polovině republiky i bouřky, vyplývá z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pršet bude někde i dnes, na kdy připadá svátek Medarda se známou pranostikou předpovídajícími déšť na následujících 40 dní, pokud právě 8. června zaprší. Podle meteorologů po delším suchém období prší už od pondělka, o typické medardovské počasí ale nejde a na výraznější deštivé počasí to alespoň do poloviny příštího týdne nevypadá, napsali dnes na facebooku.

Redaktor RN 08.06.2023 08:07:00 0x
Dnes na Medarda místy zaprší, víkend bude letní s přeháňkami i bouřkami

Hodnocení

100%

Předpověď na dnešek očekává místy přeháňky a bouřky, které mohou být výjimečně i silné. Odpolední teploty vystoupají na 19 až 23 stupňů, při zmenšené oblačnosti až k 25 stupňům Celsia.

Známé i méně známé medardovské pranostiky mají reálný základ. Popisují typický rys středoevropského podnebí, a to letní vpády studeného a vlhkého mořského vzduchu. Po 8. červnu skutečně často nastává pokles teplot a průměrná teplota z 9. června bývá překonána až 20. června, poznamenali meteorologové.

I když od začátku tohoto týdne v Česku prší, z hlediska polohy tlakových útvarů a frontální zóny o klasické medardovské počasí nejde. Při něm by měl do střední Evropy pronikat chladnější vzduch z Atlantiku, zatímco nyní vlhký vzduch se srážkami doputoval do Česka od jihu. Dnes očekáváme v ČR místy přeháňky a bouřky. V dalších dnech bude srážková činnost od západu zvolna slábnout a pondělí se pravděpodobně u nás obejde už úplně beze srážek. Zatím to tedy na výraznější srážkové období (do poloviny příštího týdne) nevypadá, uvedli pracovníci ČHMÚ.

Převážně oblačná obloha s přeháňkami, zejména na východě i s bouřkami zůstane také v pátek. V severozápadní polovině Čech ale bude až polojasno a srážky se vyskytnou jen ojediněle. Denní maxima budou od 19 do 24 stupňů, v severozápadní polovině území až 27 stupňů.

Na sobotu zatím meteorologové očekávají polojasno až oblačno, ráno ojediněle mlhy. Zejména ve východní polovině území předpovídají přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 21 až 25 stupňů, v severozápadní polovině území 24 až 28 stupňů Celsia.

V neděli se přeháňky objeví už jen výjimečně hlavně na východě a na horách. Obloha zůstane polojasná až oblačná, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 stupni, na severovýchodě bude jen kolem 20 stupňů.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.