Maturanty dnes čeká i nepovinná těžší zkouška z matematiky. Podle dat Cermatu se k ní letos přihlásilo 3730 žáků, zhruba o 250 více než loni. Většina žáků, kteří se přihlásili k rozšiřující zkoušce z matematiky, jsou žáci gymnázií.
Státní maturita je podle zákona povinná z českého jazyka a literatury. Druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Standardní test z matematiky psali žáci v pátek, stejně jako test z angličtiny či francouzštiny. Povinnou zkoušku z češtiny psali všichni v pondělí.
Zájem žáků, kteří jdou k maturitní zkoušce poprvé, o němčinu i ruštinu meziročně klesl, španělštinu či francouzštinu si vybralo podobně maturantů jako loni. Většina takzvaných prvomaturantů, asi 80 procent, si jako druhý předmět státní maturitní zkoušky volí angličtinu. Druhým nejoblíbenějším cizím jazykem dlouhodobě zůstává němčina, zájem o ni přesto klesá. Letos si ji vybralo asi 750 žáků, meziročně téměř o 100 méně. V roce 2013 si přitom němčinu zvolilo přes 6100 maturantů, kteří šli ke zkoušce poprvé. Ke zkoušce z ruštiny se letos přihlásilo 365 prvomaturantů, o 60 méně než loni.
Z cizích jazyků se skládají podobně jako z češtiny i ústní a písemné zkoušky. Písemné a ústní zkoušky byly dříve také součástí společné části maturity organizované Cermatem, novelou z roku 2020 se ale přesunuly na úroveň škol. Slohy už mají maturanti většinou za sebou, mohly se psát již v dubnu. Období ústních zkoušek potrvá od 16. května do 10. června. Konkrétní termín zkoušky určují ředitelé škol.
Maturitní testy se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy uspěl či neuspěl. Výsledky letošních zkoušek Cermat podle informací na webu předá školám do 15. května.