V uplynulých dnech se jednotka seznámila s prostorem plnění operačního úkolu a prošla úvodními společnými cvičeními s italskými kolegy. V současné době už Češi patrolují v oblasti nasazení, drží pohotovost a zabezpečují bezpečnost základny.
V letech 1999 až 2013 bylo součástí MSU KFOR také francouzské národní četnictvo, estonská vojenská policie a rakouská vojenská policie. Od roku 2013 tam působí pouze italští karabiniéři. Jejich primárním úkolem je dohled na celém území Kosova, zvlášť v katastru města Mitrovica. Jednotka českých vojenských policistů je v rámci MSU podle ministerstva obrany významným prvkem také z historického hlediska, znovu oživující význam slova mnohonárodní.
Napětí na severu Kosova opět vzrostlo koncem května poté, co se kosovskoalbánští starostové ujali vedení radnic v obcích, kde mají většinu Srbové. Ti předtím na protest proti počínání Prištiny bojkotovali komunální volby. Při následných demonstracích kosovských Srbů byly zraněny desítky příslušníků mezinárodní mise KFOR. V pozadí napětí stojí konflikt o kontrolu nad oblastí severního Kosova, kterou obývá z většiny srbské obyvatelstvo. Priština tam od konce války z let 1998 až 1999 má jen omezený vliv, což se vláda premiéra Albina Kurtiho mnohdy v rozporu s přáním svých západních spojenců snaží změnit.
Kosovo nezávislost na Srbsku vyhlásilo v roce 2008. Vláda v Bělehradě to stejně jako zhruba polovina států OSN neuznává.