Česko se připojilo k prohlášení G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny

Praha - Česko se připojilo k prohlášení zemí G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny. Na okraj červencového summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu o tom rozhodla vláda. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle agentury Ukrinform se k prohlášení připojilo 12 zemí.

Redaktor RN 03.08.2023 17:10:00 0x
Česko se připojilo k prohlášení G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny

Hodnocení

100%

Země skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Vilniusu oznámily mezinárodní rámec, který Ukrajině otevírá cestu k dlouhodobým bezpečnostním zárukám, jež mají posílit její obranu proti Rusku a odradit Moskvu od budoucí agrese. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámení označil za důležité vítězství pro bezpečnost Ukrajiny.

Ve společném prohlášení, k němuž se mohou připojit další země, Spojené státy, Německo, Japonsko, Francie, Kanada, Itálie a Británie a spolu s nimi Evropská unie uvedly, že rámec zahrnuje takové prvky, jako je moderní vojenské vybavení, výcvik, sdílení zpravodajských informací a kybernetickou obranu. Ukrajina by se na oplátku zavázala ke zlepšení opatření v oblasti správy věcí veřejných, mimo jiné prostřednictvím justičních a hospodářských reforem a zvýšení transparentnosti.

Skupina poskytne Kyjevu také podporu pro usnadnění tohoto programu reforem, který Ukrajině zajistí dobrou správu věcí veřejných nezbytnou k dosažení jejích euroatlantických aspirací. Reformy mají také podtrhnout (ukrajinské) závazky vůči demokracii, právnímu státu, dodržování lidských práv a svobodám sdělovacích prostředků, uvádí prohlášení.

Podle agentury Ukrinform se kromě Česka k prohlášení připojily Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Španělsko, Norsko, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko, Finsko a Švédsko.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.