ANO nesouhlasí s koaličním návrhem změn hygienických norem pro školy

Praha - Opoziční ANO nesouhlasí s koaličním návrhem změn hygienických norem pro školy. Podle hnutí ohrožuje vyhláška děti, jejich zdraví a bezpečnost. Na tiskové konferenci stínové vlády to uvedla poslankyně a stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová.

Redaktor RN 27.07.2023 11:44:00 0x
ANO nesouhlasí s koaličním návrhem změn hygienických norem pro školy

Hodnocení

100%

Ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum zhruba před dvěma týdny řekl, že změny se budou týkat nově schvalovaných budov pro vzdělávání, stávající se jim nebudou muset přizpůsobit. Povinné pro všechny bude jen měření kvality vzduchu ve třídách. Kromě teploty a vlhkosti, kterou už musí školy kontrolovat, přibude také sledování koncentrace oxidu uhličitého.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) připravovaná vyhláška vypouští formalismy, které v praxi přinášejí zbytečné problémy. V současné hygienické vyhlášce je například pro mateřské školy stanoveno, že jejich pozemek musí být oplocený a že nemohou využívat pro sport třeba obecní hřiště. Pevně daný je počet metrů podlahové plochy na počet dětí nebo počet toalet. Podle Fošuma to nově stanoví zřizovatel podle konkrétních požadavků na provoz v projektu stavby, který pak schválí orgán ochrany veřejného zdraví.

Mračková Vildumetzová považuje právě například zrušení povinnosti mít pozemek oplocený za nesmyslný. Mají tam pískoviště, prolézačky. Dnes jdete na nějaké neoplocené hřiště a kontrolujete, jestli se například v písku neobjeví injekční stříkačky, psí výkaly a podobně, poznamenala.

Koalice by podle poslankyně měla místo změny vyhlášky poskytnout finance městům a obcím, aby rozšířily kapacity jednotlivých mateřských, základních a středních škol.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.