Analytička: Erdogan nemá po znovuzvolení důvod měnit svoji politiku

Praha - Recep Tayyip Erdogan po znovuzvolení tureckým prezidentem nemá důvod měnit svoji politiku. Může být razantnější spíše na mezinárodní scéně, na té domácí se dají očekávat kroky, které budou dále uklidňovat situaci v turecké společnosti. Na dotaz ČTK to uvedla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Karolína Lahučká.

Redaktor RN 30.05.2023 12:21:00 1x
Analytička: Erdogan nemá po znovuzvolení důvod měnit svoji politiku

Hodnocení

100%

Erdogan ve volbě získal zhruba 52,2 procenta hlasů, jeho opoziční vyzyvatel Kemal Kiliçdaroglu 47,8 procenta.

Erdoganovo vítězství v Turecku podle analytičky není překvapením, nahrávaly tomu už výsledky prvního kola prezidentské volby a parlamentních voleb. Erdoganovi k vítězství stačilo v podstatě udržet si jen voliče z prvního kola. V absolutních číslech je tam nárůst jen cca půl milionu voličů, což mi na tom výsledku přijde asi nejzajímavější, poznamenala Lahučká. Odpovídala tomu podle ní i kampaň před druhým kolem. Možná i proto, že to bylo pro Turecko novinkou, ta kampaň nebyla tak výrazná jako před prvním kolem, asi ani tolik mobilizační, dodala.

Na své politice Erdogan podle ní nemá příliš důvod něco měnit. Volby mu ukázaly, že funguje, řekla. Má dlouhodobě jasně definované cíle, za kterými si jde. Ta dvacetiletá stabilita mu umožnila budovat program, který je vytvořený na dlouhodobé a příliš neměnné vizi, do které pasuje konkrétní agendy, které jsou zrovna potřebné, uvedla.

Očekávat podle ní lze v některých ohledech razantnější prezidentův přístup, ale spíše na mezinárodní půdě. Na domácí scéně se dají očekávat kroky, které budou dále uklidňovat situaci ve společnosti, řešení bydlení, migrační krize, ekonomické krize, inflace a vysokých cen, a to i proto, že za rok Turecko čekají komunální volby, kterým je přikládán také velký význam a mnohem více se v nich projevují vnitropolitické problémy a pocity ve společnosti, sdělila analytička.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.