ČSÚ oznámí data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za červen

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) bude dnes informovat o červnových výsledcích průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. V květnu průmyslová výroba zejména díky produkci aut meziročně vzrostla, zatímco stavebnictví čtvrtý měsíc za sebou kleslo. Zahraniční obchod skončil v přebytku, kde je od počátku roku.

Redaktor RN 07.08.2023 00:05:00 1x
ČSÚ oznámí data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za červen

Hodnocení

100%

Průmysl v květnu zrychlil meziroční růst na 1,4 procenta z dubnových 1,2 procenta. Ubylo ale nových zakázek, jejich hodnota se meziročně snížila o 4,4 procenta, což byl nejhlubší pokles od léta 2020. Podle analytiků drží český průmysl nad vodou jen výroba automobilů, výhled celého odvětví je kvůli poklesu zakázek značně nejistý.

Stavebnictví v meziročním srovnání naposledy stouplo v lednu, od té doby klesá. V květnu ale jeho meziroční pokles zpomalil na 2,7 procenta z dubnových 6,4 procenta. Nižší produkci vykázalo pozemní i inženýrské stavitelství. Na vině je podle analytiků zdlouhavé povolování staveb a ochlazení poptávky po nemovitostech kvůli vysokým hypotečním úvěrům a inflaci.

Zahraniční obchod v květnu vykázal přebytek ve výši 11,8 miliardy korun, výsledek byl meziročně o 39,6 miliardy lepší. Pomohlo zejména snížení schodku obchodu s ropou a zemním plynem a se základními kovy a zvýšení přebytku obchodování s auty.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.