Expert: Moderní pohanství je nejrychleji rostoucí náboženství v USA a Evropě

Praha - Moderní pohanství je nerychleji rostoucí náboženství současnosti. V Česku nové náboženství, které rekonstruuje předkřesťanské tradice, praktikuje víc než 3000 lidí, například v Polsku je jich 10.000. V západní Evropě jsou čísla mnohem vyšší, ve Spojených státech je moderních pohanů přes milion. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR, to řekl Pavel Horák z Etnologického ústavu AV ČR, který se zabývá dějinami náboženství, magií a čarodějnictvím.

Redaktor RN 25.06.2024 14:13:00 1x
Expert: Moderní pohanství je nejrychleji rostoucí náboženství v USA a Evropě

Hodnocení

100%

Moderní pohanství je náboženství, které se snaží obnovit předkřesťanské zvyky a tradice – zejména keltské, germánské, slovanské. Snaží se navrátit k něčemu, co bylo dříve, uvedl Horák. Existují čtyři velké směry, mezi které patří moderní čarodějnictví wicca, druidi a severské a slovanské pohanství. Wicca je asi nejdůležitější a má nejvíc stoupenců. Je to mysterijní kult, který se snaží spojit člověka s přírodou.

Ve střední Evropě praktikují moderní pohanství lidé mezi 15. a 50. rokem života. Ve Spojených státech, Anglii a jiných západních zemích jsou rozvrstveni do posledních čtyř generací.

Modernímu pohanství holdují spíše ženy než muži. Mezi moderními pohany je velké procento žen. Poslední výzkumy ukazují, že ve Spojených státech a Anglii mezi 70 až 82 procenty. Je tomu proto, že ženská spiritualita vyšla z moderního pohanství. Navíc zvedá témata jako feminismus a uctívání přírody. Spoustu lidí přitahuje bohyně, která je jiná než patriarchálně pojaté božstvo, řekl Horák.

Moderní pohané čerpají podle Horáka inspiraci z mnoha zdrojů, jako je folklor, archeologie, akademický výzkum, lidové zvyky, magické praktiky, feminismus a obrat k přírodě. Moderní pohané uctívají přírodu, aby se s ní spojili a měli pocit, že mají svůj život ve svých rukou. Některé věci naopak mohou pustit, protože jsou v souladu s přírodními rytmy, uvedl Horák. Je tam velký důraz na zpomalení v životě a nebýt ve spěchu.

Horák ve své knize Návrat starých bohů rozebírá, jak moderní pohanství reaguje na potřeby současné společnosti. V celé Evropě a Spojených státech se děje 30 let takzvaná spirituální revoluce, která představuje odklon od institucionalizované formy náboženství. Moderní pohanství dává člověku možnost zažít něco bezčasového a starého a zároveň je odpovědí na potřeby člověka dnešní doby, řekl. Pro moderní pohany jsou podle něj bohové bytosti, které jsou rovnocenné, nesoudí a netrestají. Naopak je vnímají jako zdroj inspirace.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.